Фейки та маніпуляції в ЗМІ: результати дослідження східних і південних медіа

Протягом шести місяців 2020 року громадська організація “Детектор медіа” проводила соціологічне дослідження, щоб виявити фейкові та маніпулятивні новини в регіонах, які впливають на світогляд тамтешніх мешканців.

Експерти аналізували соціальні мережі, проводили фокус-групи, глибинні інтерв’ю та соціологічне опитування. Також переглядали новинні канали Сходу та Півдня. Саме на період дослідженні припали місцеві передвиборчі перегони та початок пандемії ковіду, що за словами менеджерки проєктів ГО «Детектор медіа» Ксенії Ілюк, стало позитивом під час роботи. Оскільки стало видніше, якими маніпуляціями користуються політики.

За словами Ксенії, нині досі найпопулярнішим способом отримання інформації залишаються телеканали, також стрімко зростає впливовість соціальних мереж.  Місцеві найбільше часу дивляться національні канали, однак схильні довіряти радче каналам пулу Медведчука

12% респондентів прямо сказали, що довіряють російським ЗМІ. 40% казали, що мають доступ до російських медіа. Ми припускаємо, що перша цифра значно вища, тому що люди відповідали на питання з острахом дати соціально неприпустиму відповідь, часто уникали прямої відповіді, – розповідає менеджерка проєктів ГО «Детектор медіа» Ксенія Ілюк під час брифінгу в Українському кризовому медіацентрі”.

Нет описания.

Стало також відомо, що російська дезінформація поширюється централізовано. Наприклад, хтось із політиків або псевдоекспертів зробили заяву на “112 Україна”, “Нюзван”, “ZIK”, а місцеві медіаресурси переопублікували на свої портали.

“70% дезінформації припадає на пул каналу Медведчука” – зазначила Ксенія Ілюк.

Нет описания.

Існують вже давно закріплені наративи, за допомогою яких маніпулюють свідомістю людей. Найпопулярніші з них:

“в Україні громадянська війна”,

“в Україні потужна русофобія”, “

в Україні процвітає фашизм”,

“Україна – це недодержава, держава, яка не відбувалася”,

“Україна – маріонетка Заходу”.

Як зазначається у дослідженні “По той бік екрана. Аналіз медіаспоживання та дезінформації в українському інформаційному середовищі”:

“Всі ці наративи про Україну Кремль просуває роками, використовуючи для цього всі наявні інструменти. Їх озвучують найвищі російські посадовці, вони ж лунають в ефірах російських телеканалів, їх розповсюджують онлайн, через медіа та соціальні мережі, у тому числі залучаючи тролів та ботів”.

Більш детально про дослідження можна почитати на сайті ГО “Детектор медіа”.

Аліна Курлович

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.