З Харкова стартує всеукраїнський тур, що популяризує українську класичну музику (9.11)

У п’ятницю, 9 листопада, в Будинку Алчевських відбудеться перше концертне виконання «11 етюдів у формі старовинних танців» «українського Моцарта» Віктора Косенка, в реконструйованій оркестровці Леоніда Бильчінського. Цей відроджений твір МАСО «Слобожанський» виконає під керівництвом диригента з Києва Сергія Лихоманенка. За словами організаторів, концертом «Код Косенко» розпочнеться всеукраїнський тур, що популяризує українську класичну музику.

З програмою «Код Косенка», що націлена на популяризацію української класичної музики, ми плануємо виступити у всіх великих містах країни. Крім того, до проекту вже виявили інтерес в Італії, Естонії, Азербайджані, – захоплено розповідає один з організаторів проекту і його диригент Сергій Лихоманенко. – Адже Віктор Косенко – один з найцікавіших композиторів XX століття, який створив музичні шедеври світового класу. Стартуємо ми в Харкові, саме тут, 90 років тому, відбулося перше виконання «Героїчної увертюри» – дебютного симфонічного твору цього видатного композитора.

Про Віктора Косенко завідувач його Музеєм-квартирою Володимир Мудрик може говорити годинами: «Композитор-інтелектуал, блискучий піаніст і педагог … Він помер в 42 роки, але залишив після себе цілий ряд чудових, романтичних творів.» Найвідоміший з них – «11 етюдів в формі старовинних танців» був написаний для фортепіано в 1928-1929 роках. Потім в 90-і роки минулого століття інший видатний український музикант Леонід Бильчінський адаптував твір для великого симфонічного оркестру. «Двадцять років партитура зберігалася у його учнів, доки одна з них, Оксана Овдейчук, не принесла її мені – згадує Сергій Лихоманенко. – Ми з колегами-музикантами реконструювали нотний текст, і тепер його зможе виконати МАСО «Слобожанський» в програмі концерту «Код Косенка».

Сергій Лихоманенко зізнається, що любить працювати з творами, які не виконувалися раніше, та й в музичних колах він має репутацію диригента-експериментатора. «Перше виконання – це завжди експеримент. Важливо правильно зрозуміти і передати глядачам творчий задум композитора, а це вимагає тісної творчої взаємодії з автором, а, коли це неможливо, доводиться покладатися виключно на своє «диригентське чуття». Ще на початку своєї музичної кар’єри музикант був вражений роботами українського композитора Миколи Колесси . З тих пір виконання і популяризація української класичної музики, а також пошук і реконструкція її забутих шедеврів, стали «основною лінією» його діяльності як академічного диригента.

Для диригента дуже важливо, що ця робота дістала підтримку художнього керівника МАСО Гаррія Абаджяна, адже з Молодіжним оркестром музиканта пов’язують давні узи творчої співпраці. «З Сергієм Лихоманенком колектив співпрацює з 2012 року і для нього МАСО був першим оркестром в його диригентської кар’єрі, – говорить директор оркестру Олена Єрьоміна. – Та й сам цей твір Косенко відповідає динамічній і креативній атмосфері Молодіжного оркестру. Глибоко національний в своїй основі, він поєднує музику різних стилів – бароко, романтизму і неоромантизму, що звичайно ж, цікаво і оркестрантам, і глядачам». А на думку Сергія Лихоманенка «11 етюдів …» цікаві ще й тим, що в них в музичній формі зашифроване свого роду музичне послання композитора, звідси і назва концерту – «Код Косенка». Цикл побудований за сюїтним принципом. В основі твору – традиційна сюїта епохи бароко, що складається з старовинних танців – алеманда, куранта, сарабанда і жига. Але автор значно розширює цикл, вводить два гавоти, два менуети, бурре, ригодон, пасакалью. Навіщо він це робить, і чому він розташовує ці танці саме в такий, а не в іншій послідовності, можна зрозуміти тільки послухавши це чудовий твір, «розшифрувавши», таким чином, «Код Косенка». А зробити це можна на його прем’єрному виконанні 09 листопада, в Будинку Алчевських.

А наступний виступ МАСО пройде рівно через тиждень, також в п’ятницю, 16 листопада. Це буде концерт «В мажорі осінь золота», в якому прозвучать твори Шуберта, Бетховена і Брамса. Диригент – Петро Товстуха (Київ). Початок заходів о 19:00.

МАСО «Слобожанський» в Facebook

Адреса: вул. Жон Мироносиць, 13 (колишній БК міліції).
Звук живий.
Початок – о 19:00.

Купити квиток на концерт можна в касі МАСО «Слобожанський», тел .: 706-17-16, адреса: вул. Жон Мироносиць, 13 (офіс оркестру).

На сервісі «Інтернет-білет»

На сервісі «Karabas.com»

Довідка: Сергій Лихоманенко – український музикант, диригент, організатор експериментальних оркестрів Eclectic Sound Orchestra і Kiev Grand Classic. Ідейний натхненник створення нових музичних стилів на межі електронного звуку і традиційних інструментів. Здійснює музичні записи з використанням симфонічного оркестру і сучасних інструментів. Член президії Всеукраїнської асоціації джазу, музичний продюсер Київського планетарію. Співпрацював з композиторами Олександром Зографос (США), Габріелем Денаро (Італія), Дмитром Коноваловим (Україна), Євгеном Жаку (Україна), Ельдаром Мансуровим (Азербайджан). З 2013 року постійно співпрацював з Академічним естрадно-симфонічним оркестром України. В якості музичного продюсера брав участь в зйомках українського фільму «Чунгул» і українсько-німецького фільму «Великий бій» . Веде благодійну діяльність з підтримки молодих музикантів, будучи засновником і організатором фестивалю підтримки молодих виконавців «Таланти нації». З 2011 року маестро Лихоманенко активно популяризує українську академічну музику, як в Україні, так і за кордоном.

Косенко Віктор Степанович (24.11.1896 – 03.10.1938) – український композитор, піаніст, педагог, музикант. В історію вітчизняної музики увійшов, як майстер ліричних творів різних жанрів. Характерна особливість творчості В.Косенка – поєднання кращих досягнень європейської музики з національним українським мелосом. Його вокальна, камерна і симфонічна творчість наповнена романтичними інтонаціями слов’янської музики і української народної пісні. Косенко залишив після себе десятки творів, які увійшли в золотий фонд української фортепіанної музики. Одним з найвідоміших творів композитора є «11 етюдів у формі старовинних танців» для фортепіано.

Бильчінський Леонід Антонович (07.01.1924 – 11.07.2011) – звукорежисер, музикант, педагог, засновник української школи звукорежисури. Серед звукозаписів Бильчінського – твори у виконанні співаків Б. Гмирі, Д. Гнатюка, Є. Чавдар, Г. Ціполи; піаністів – Н. Вітте, Е. Ржанова, Р. Лисенка, А. Скрінченка. Бильчінський є автором оркестровок і перекладень творів європейської та світової класики. Його перші цифрові записи на компакт-дисках п’яти симфоній Б. Лятошинського визнані одними з кращих в світі.

Вісті Ньюс. Новини. Харків&Україна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

bigmir)net TOP 100