Яскравий та етнічний Харків. У місті пройшла вишиванкова хода та парад

Центр Харкова заряснів національним вбранням і зібрав разом кілька тисяч містян у сорочках і сукнях, розшитих старовинними українськими візерунками, як стало відомо Вісті Ньюс. Чому започатковане в 2006 році свято, полюбилося та з року в рік стає масштабнішим, дізналися наші журналісти.

Історія Дня вишиванки проста і, без перебільшень, народна. У 2006 тому студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк просто запропонувала підтримати одногрупника, який щодня носив вишиту сорочку, і всій групі прийти в етнічному вбранні. Тепер через 12 років вишиванки в третій четвер травня надягає вся країна.

Це харківський парад вишиванок. Центром міста пройшли кілька тисяч людей, яких з’єднала любов до найдавнішого українського вбрання.

Серед вишиваної колони йде і військова, волонтерка та просто мама Яна Червона. Разом із сином і донькою ретельно готувалися до цього дня.

Яна Червона, військовослужбовець:
Це до сліз болюче, це щось таке рідне. Відоме маняще з прадідів, прабабусь. Бо в мене на горищі були вишиванки ще моєї прапрапрабабуні ще, я їх пам’ятаю з самого дитинства. Це таке свято, з якого, мабуть починається вся Україна. Бо така нагода, вдягати вишиванку хочеться частіше. Набагато частіше. Але в мене як військовослужбовця немає такої нагоди, бо в мене форма. Вона теж в мене доглянута. Але іноді так хочеться побути щирою українкою, справжньою жінкою. Я сподіваюся, що для дітей це свято не буде таким рідким, як в нас.

У Харкові вже за звичку цього дня вдягати особливу вишиванку. Для ходи учасники розшукують ще бабусині сорочки або ж вдягають дорогий і пам’ятний одяг.

Ольга, учасниця вишиванкової ходи:

Це подарунок моє доньки. Подарувала на день народження. Я їй дуже вдячна. Вона вишивала її з любов’ю.

Візерунки на вишиванках – це зашифровані пращурами символи добра та сонця, життя та волі.

Наталя Олійник, голова Спілки етнологів і культурологів Харкова:

В традиції ми знаємо, що у нас є такі кольори, як червоний і чорний. Але на Харківщині характерно білий по білому, синій і червоний кольори. Тим більш на вишиванці у нас було зображене дерево життя, воно, звичайно, було трошечки стилізоване. Воно вишивалося на рукавах дуже красиво, це був не хрестик, а гладь.

Тепер сама вишита сорочка стає єднальним атрибутом для нації.

Артур, учасник вишиванкової ходи:
Це один із важливих днів, це день національної ідентичності. Це день, який пробуджує нашу цікавість, наш інтерес до наших традицій, культури. І, на мій погляд, таких днів має бути набагато більше. І мені дуже приємно, що саме в цей день, а я вже беру участь 3 раз, я бачу набагато більше людей. Люди більше цікавляться, їм це не байдуже.

І як справжнє вигадане студентами свято, День вишиванки не може бути сумним, та стає міжнаціональним. Адже у вишиванковій колоні є навіть іноземці. Подібні масштабні акції пройшли не тільки в Харкові, а і в багатьох містах України.

Залишити відповідь