Дивіться «ВІСТІ» на кабельному телеканалі “Трiолан.INFO”

Яке майбутнє bitcoin: Зростання чи обвал?

На ринку криптовалют велика подія – американська біржа опціонів Cboe Global Markets першою в світі почала торги ф’ючерсами на bitcoin, як стало відомо Вісті Ньюс. Всі припускали, що цифровий актив буде поводитися не так, як звичайні фондові індекси, але bitcoin перевершив сам себе. У перший день біржа двічі припиняла торги через бурхливий попит і зростання цін, щоб стабілізувати вартість ф’ючерсних контрактів, яка за лічені години злетіла на 25% – з $ 15 тис до майже $ 19 тис.

ФОТО podrobnosti.ua

Аналітики та трейдери вважають, що буде далі: стихне ажіотаж на фондовому ринку або треба чекати нового штурму з боку валютних спекулянтів. Інше питання: що буде з курсом непередбачуваного bitcoin, який стрімко дорожчав на новинах про запуск торгів, а перед стартом раптово став здавати позиції.
Серед найбільших гравців американського ринку цінних паперів розгорнулася неабияка гонка за пальму першості на запуску bitcoin-ф’ючерсів. Першою про старт торгів криптовалюти заявила найбільша в світі Чиказька товарна біржа CME Group і відразу ж оголосила дату запуску – 18-го грудня. Її найближчий конкурент – Чиказька біржа опціонів, щоб переманити клієнтів, зіграла на випередження і запустила торгівлю на тиждень раніше.
До заяв CME Group і CBOE про запуск ф’ючерсів на bitcoin великі інвестори й хеджфонди трималися осторонь від некерованого ринку криптовалюти, але тепер мають намір серйозно взятися за освоєння нового фінансового інструменту. Можливість грати на нормально регульованій біржі дозволить трейдерам знизити ризики та піти з неконтрольованих криптобірж, які можуть лопнути в будь-який момент, а такі випадки вже бували.
Втім, навіть серед «вовків з Уолл-стріт» знайшлися ті, хто засудив рішення американських бірж почати торгувати цифровими активами. Глава Асоціації ф’ючерсної торгівлі США Уолт Лаккі написав відкритого листа до Комісії з торгівлі товарними ф’ючерсами (ту саму, що дозволила біржам CME і CBOE запуск торгів), де попередив про ризики шахрайства, маніпуляцій і операційних витрат, від яких торговельні майданчики не зможуть захистити своїх клієнтів, оскільки контракти на bitcoin не є стандартним фінансовим інструментом.
Для розуміння: ф’ючерси – це біржовий контракт про купівлю-продаж активу, де сторони наперед домовляються про його ціну і прописують термін передачі від продавця покупцеві. Іншими словами, ф’ючерсом фіксується вартість якогось товару, в даному випадку bitcoin, а трейдер виграє або програє гроші на різниці між ціною, прописаною в контракті та ціною, встановленою на біржі в момент виконання договору. Припустимо, ви зобов’язуєтеся купити bitcoin через тиждень за $ 15 тис. Якщо за цей термін він підвищиться до $ 18 тис, то ви заробили $ 3 тис, якщо ж впаде до $ 12 тис, то три «штуки» втратите.
Основний ефект, якого чекають від запуску bitcoin-ф’ючерсів на біржі – це спрощення процедури ставок на підвищення або падіння криптовалюти, що буде сприяти зниженню її ціни. Простіше кажучи, bitcoin мають перестати кидати з боку в бік, як на американських гірках. До слова, після зльоту вгору на початку торгів в ніч з 10 на 11 грудня, курс цифрової монети стабілізувався на позначці в $ 16 тис і поки перебуває в рівновазі.
Втім, на спекулятивних криптобіржах bitcoin продовжать торгувати і їх вартість там не буде прямо залежати від ціни легальних ф’ючерсів, скоріше, навпаки.

Після запуску торгів ф’ючерсами в криптовалютній спільноті з новою силою спалахнули дискусії на тему, чи є bitcoin новою бульбашкою.
Раніше кілька іменитих професіоналів з Уолл-стріт, такі як глава JPMorgan Джеймі Даймон і інвестор Уоррен Баффетт, назвали bitcoin бульбашкою.
11 грудня Ніл Вудфорд – один з найвідоміших керівників фондів в Британії – порівняв bitcoin з “тюльпаноманією”, найстарішим прикладом економічної бульбашки. Він утворився в першій половині XVII століття, коли попит на цибулини тюльпанів виріс на тлі ажіотажу, а потім ринок різко впав.

Криптовалюта не є ні новим класом активів, ні функціонуючим платіжним засобом, написав Вудфорд.

Насим Талеб – один з найвідоміших експертів у галузі похідних фінансових інструментів – теж назвав bitcoin бульбашкою в одному з твітів.

Багато дослідників проводять паралелі між bitcoin і відомими випадками перегрітого ринку, такими як бульбашкою доткомів. Та економічна ситуація утворилася в результаті зльоту акцій інтернет-компаній, які використовували нову на той момент технологію передачі даних. З 1995-го по 2000 роки індекс технологічної біржі Nasdaq, де торгувалися ці компанії, виріс в шість разів, а потім відбувся різкий обвал.

Сучасні економічні бульбашки виникають в зв’язку з появою нових технологій, таких як інтернет в 1990-х роках, або фінансових інновацій, таких як фінансовий інжиніринг, який призвів до кризи 2008 року, відзначають дослідники бульбашок. У випадку з bitcoin спостерігається і те, і інше.

Деякі люди купують bitcoin не тому, що підтримують цю технологію, а тому що володіти bitcoin престижно, зазначає історик з Массачусетського інституту технологій Вільям Деррінджер. Якщо ви володієте bitcoin, ви показуєте, що ви за людина, і які технології ви цінуєте, каже він.

Професор бізнесу з Університету Меріленда Брент Голдфарб порівнює bitcoin з твором мистецтва. “Він буде багато коштувати, поки люди будуть вірити, що він багато коштує”, – вважає Голдфарб.

Якщо bitcoin – дійсно бульбашка, то коли вона лопне, ніхто сказати не береться. Зараз спостерігаються всі ознаки надзвичайно перегрітого ринку – висока волатильність, говорить професор.

Він очікує, що в найближчі місяці з’являться нові історії успіху людей, які розбагатіли на криптовалюта, і це приверне ще більше новачків в цей ринок.

Тим часом криптовалюта купують навіть перукарі і таксисти, розповідають інвестори, нагадуючи про відомі правила фінансового ринку: якщо навіть на вулиці радять купувати, то це означає, що ринок перегрітий і кінець близький.
Що стосується прогнозів про майбутнє bitcoin, криптооптимісти розраховують, що в наступному році курс bitcoin підніметься до $ 22-25 тис. Криптоскептики, у свою чергу, впевнені, що поточне прискорення зростання – ознака швидкого обвалу.

Що стосується прогнозів про майбутнє bitcoin, криптооптимісти розраховують, що в наступному році курс bitcoin підніметься до $ 22-25 тис. Криптоскептики, у свою чергу, впевнені, що поточне прискорення зростання – ознака швидкого обвалу.

Поділитися

з питань співпраці (093) 813-75-44 vistinews.kh@gmail.com

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказуванні посилання на безпосередню адресу матеріалу і згадуванні назви visti.news. Матеріали з позначкою “реклама” публікуються на правах реклами, відповідальність за зміст несе рекламодавець. © Усі права захищені, 2023