Після введення воєнного стану в Україні мають перевірити укриття. Нагадаємо, сховища моніторили 3 роки тому та частково дооснащували чи ремонтували. Як знайти бомбосховища Харкова та експертна думка, від чого вони можуть вберегти дізналися наші журналісти.
У Харківській області понад тисячу укриттів різного типу. Знайти їх можна завдяки онлайн карті, яку ще в 2015 році склали волонтери, як стало відомо Вісті Ньюс.
Анна Черненко, журналіст:
Ми знаходимося на околиці Харкова, в одному зі спальних районів, і онлайн карта може показати нам, де знаходиться найближче бомбосховище – йдеться про радіус близько 2-х кілометрів. Але жоден, із тих місцевих, яких ми опитали, провести нас туди не може, адже просто не знає, де розташовується укриття.
Наталя, харків’янка:
– Знаете, где?
– Нет. Не знаю, где. Наверное, в школах, там, где дети. Это чисто предположение, не знаю, не интересовалась.
Святослав, харків’янин:
Тогда будем искать бомбоубежище.
Андрій, харків’янин:
Я думаю, где-то здесь, рядом.
У центрі Харкова позначок укриттів набагато більше. До того ж експерти нагадують, сховищем може слугувати підземка. Станції метро можуть тимчасово вмістити близько 200 тисяч осіб. У багатоповерхівках радять не забувати про підвали.
Олександр Заліван, військовий експерт:
Коли відбувся обстріл Маріуполя ракетними системами залпового вогню, то бачимо, які були важкі наслідки, і як постраждали будівлі. І звичайно, для таких ситуацій потрібно мати укриття.
Якщо, наприклад, візьмемо тип такого будинку, який будувався ще декілька десятиліть назад, то такий будинок він має певні захисні властивості – підвальна складова. Але вони мають найменший рівень захисту.
Анна Черненко, журналіст:
Онлайн карта укриттів показує, що в цій житловій багатоповерхівці є укриття. Проте ми обійшли довкруги будинок, і жодного вказівника про бомбосховище не побачили. Єдине, що здається найбільш схожим на вхід до нього, це оці двері, але вони зачинені. Ми бачимо металеві грати й багато наліпок з оголошеннями. Ключі від цього входу мають бути у мешканців або у представників Жилкомсервісу.
Обласна влада у понеділок поінформувала, що всі обласні бомбосховища перевірять. З 2015 частину приміщень дооблаштували. Але поки на них навіть вказівники вішати не збираються.
Сергій Стороженко, радник голови Харківської ОДА:
– Куди поділися таблички, написи на вулицях?
– Зняті.
– Чому?
– Тому що це турбує населення більше, ніж їх відсутність.
Військові експерти наголошують, сучасна війна ведеться точечно. Ворог цілить у об’єкти критичної інфраструктури, щоб паралізувати життя. Тож у звичному сенсі бомбосховища все ж віджили своє.
Олександр Заліван, військовий експерт:
Казати, що зараз більшість ударів будуть проходити по промисловим центрам або населенню. Це вже, мабуть, не дуже актуально. І тому коли ми говоримо про бомбосховища, вони можуть виконувати тільки певне обмежене завдання – захист певних категорій населення.
Проте у разі прямої агресії РФ чи навіть загрози подібного органи цивільного захисту зобов’язані сповістити населення про розташування найближчих до їх осель укриттів.