Як порада з соцмереж щодо виборів може привести на лаву підсудних?

Щодня стрічка соцмереж рясніє порадами на виборчу тематику, наприклад, як «правильно» продати голос. Давайте разом розберемось, наскільки правильні та безпечні такі поради з точки зору закону (хоча й про громадянську свідомість не варто забувати ніколи). На жаль, незнання законів не звільняє від відповідальності, тож спроба, навіть фіктивна, продати голос підпадає під кримінальну відповідальність.

Особливої популярності набув заклик про те, що варто брати гроші у кандидата, який пропонує продати голос, але проголосувати за іншого. Таким чином виборець ніби стає хитріше за нечесного кандидата, одночасно отримуючи кошти і при цьому свідомо віддаючи голос за кандидата, який насправді до вподоби. Іноді така порада навіть супроводжується інформацією як підробити докази проплаченого голосування, наприклад, покласти шматок нитки заміть відмітки на бюлетень, а вже потім проголосувати по справжньому.

Однак закон, а саме Кримінальний кодекс, трактує ці дії зовсім інакше, зокрема ч.1 ст. 160 прямо передбачає кримінальну відповідальність для виборця за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права або права голосу, незалежно від фактичного волевиявлення особи та результатів голосування. Отже, законодавство чітко передбачає, що кримінальна відповідальність наступає саме за прийняття пропозиції продати голос, тобто достатньо лише згоди виборця на таку обіцянку винагороди, і при цьому вже немає значення чи було таку винагороду передано і за кого саме цей виборець проголосував. За такі дії законодавець визначив відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на той самий строк.

Тож, перш ніж поширити чергову картинку про те, що слід брати приклад з бабусі, яка обманула кандидата, варто задуматись чи не приведе виборця така «дружня» порада прямо до зали суду?

Залишити відповідь