У світі вшанували жертв геноциду вірмен: Життєва історія порятунку

24-го квітня у світі вшанували жертв геноциду вірмен, як стало відомо Вісті Ньюс. Європарламент оголосив його європейським Днем пам’яті жертв геноциду вірмен в Османській імперії. Саме в цей день в 1915 році в османської столиці Стамбулі були заарештовані й пізніше вбиті понад 800 представників вірменської інтелігенції. За кілька років переслідувань була знищена ледь не половина вірмен. Люди були змушені тікати та будувати життя наново. Про історію однієї з таких родин, дізналися наші журналісти.

До Харкова в порятунку від знищення втекли тисячі вірмен. Малесті Пономаренко, а по батькові Ашибашьян, 83 роки. Вона народилася вже в Україні й, як найбільшу родинну цінність, береже ось це чорно-біле фото. Тут уся її сім’я в колись рідному місті Ван. На світлині 1915 рік, рік коли її батькам довелося кидати дім і рятуватися від знищення.

Малеста Пономаренко, її батьки пережили геноцид:

Вот это семья наша. Вот это бабушка, вот мой папа 1906-го года рождения.

Малеста Пономаренко, її батьки пережили геноцид:

Они застали эти времена. Когда они бежали, мама ее тетя Гамест, по-армянски Гамест, по-русски Аня, просто шла по улице, и они ее в чем она была, подобрали в брычку, бросили и увезли сюда. И этим она спаслась.

Батько про злочини проти їхнього народу розповісти Малесті не зміг – парадокс, але комуніста, що назвав доньку на честь Маркса, Леніна та Сталіна, розстріляли як зрадника.

Малеста Пономаренко, її батьки пережили геноцид:

Винесено ухвалу про розстріл. Трійка его расстреляла. Розстріляний 26-го квітня 38 року в Харкові. Реабілітований 9-го травня 58 року.

Про масову втечу з вже турецького міста Ван дівчинці розповідала двоюрідна бабуся.

Малеста Пономаренко, її батьки пережили геноцид:

Рассказывали, что армянских детей брали и прямо при родителях в горящую печь бросали и сжигали. Это было страшно. Издевались так, что караул.

Відмовилася тікати та лишати домівку прабабуся Малести Максимівни. Свій 121-ший рік життя вона не схотіли проживати на чужині. Жодних згадок про свою найстаршу родичку сім’я Ашибашьян опісля знати не змогла – жінки просто не стало. Як і не стало, за різними даними істориків, до півтора мільйона вірмен.

Залишити відповідь