У Харкові знімають фільм — «Будинок Слово» про письменників у машині репресій

Доля мільйонів репресованих на прикладі одного письменницького дому, як стало відомо Вісті Ньюс. У Харкові знімають художній фільм про Будинок Слово. Тарас Томенко після документальної стрічки, яка тримала українську національну кінопремію «Золота дзиґа», працює над художньою драмою. На цілу ніч будівлю Держпрому повернули в 30-ті роки — у літературне відродження та його розстріл. Про перші хвилини зйомки та сучасне життя письменницького дому дізналися наші журналісти.

Одинадцята ночі — біля Держпрому мистецтво кіно запускає машину часу, і Харків повертається у 30-ті роки. Час, що потім назвуть «розстріляним відродженням», і вже ніколи не зможуть порахувати вбитих системою. Над першим радянським хмарочосом портрет вождя, а місто — знову столиця СРСР.

Документалку «Будинок Слово» презентували восени 2017-того, вона стала найкращим фільмом у своєму жанрі. Але стрічка була «підготовкою» до великого художнього фільму. Режисер Тарас Томенко дає останні настанови героям, зараз має відбутися доленосна розмова між НКВС і письменником. Цей фільм про життя та виживання не просто одного дому, а цілої країни.

Тарас Томенко, режисер фільму «Будинок Слово»:
Про систему і про митця, про систему, яка завжди бажає митця, бажає скористатися його талантом, і коли це не вдається, вона пожирає цих своїх дітей.

Хто з сотні відомих митців, що жили в харківському кооперативному будинку письменників, стане головним героєм, тримають у таємниці.

Тарас Томенко, режисер фільму «Будинок Слово»:
Секрет-секрет. Герої — мешканці Будинку Слово. Тому що не хотілося б розголошувати сюжет, бажано, щоб глядачі подивилися його в кінотеатрі.

За портретною схожістю можна тільки здогадуватися, що перед глядачем постане життя Миколи Хвильового. Головну роль грає герой фільму «Кіборги», В’ячеслав Довженко. Тепер він письменник у коліщатах радянської системи.

В’ячеслав Довженко, грає головну роль — письменника:
Наша головна задача — зробити їх максимально людяними, і збити цей накип пам’ятників, тому що це в першу чергу люди. І вони глибоко драматичні персонажі. І хочеться про них сказати саме з цієї точки зору.

Антагоніст — київський актор театру Юрій Одинокий. Саме він ламав літераторів і надиктовував доноси.

Юрій Одинокий, грає роль співробітника НКВС:
Він співробітник НКВС, який приставлений стежити за думками письменників, які жили в Будинку Слово. Пильно слідкує, щоб ідеологія їх творчості була ідеологією постороєнія комунізму.

У фільмі зіграють понад півсотні акторів, співробітники редакції — аматори, пройшли кастинг і ось у костюмах чекають на запрошення на майданчик.

Актори масовки:

Я пришел изначально с бородой, мне сказали, что это за хипстер? Такого кадра нам не нужно! Пришлось бороду всю сбривать свою.

У Харкові знімуть тільки кілька сцен, режисер називає місто ще одним героєм фільму, тож без характерного конструктивізму фільм не можливий.

Тарас Томенко, режисер фільму «Будинок Слово»:
Ми сподіваємося, що в нас відбудуться зйомки в театрі Березіль, Тому що це 29-30-тий рік, ми хочемо відновити виставу «Мина Мазайло», тому що в нас там відбувається ціла драматична сцена в театрі «Березіль». Хотілося якомога більше зняти в Харкові, але ми змушені частково працювати в Києві, позаяк не вистачає фінансування для цього.

Анна Черненко, журналіст:
Але, чи потрапить реальний Будинок Слово до нового фільму, наразі невідомо. Адже з 30-тих будівля сильно осучаснилася — це і кондиціонери, і пластикові вікна, а всередині, навпаки, будинок прийшов у занепад.

Актори, що знімаються у фільмі, зізнаються, приїжджали на Культури, 9, щоб надихнутися цією атмосферою. Адже ось у цій квартирі, колись мешкав Лесь Курбас. А в одному з ним під’їзді мешкали Євген Плужник, Іван Багряний, Володимир Сосюра, Юрій Смолич і десятки інших митців.

Подивитися той самий Будинок Слово зараз можна лиш віртуально. Харківська дослідниця Анастасія Ковальова створила 3D модель багатоповерхівки, і тепер за кожним вікном можна побачити всіх його відомих мешканців.
Тим часом у домі й досі живуть нащадки літераторів. Дід чоловіка Ірини — поет Марк Черняков.

Ірина, родичка поета Марка Чернякова:

Имел членский билет Союза писателей, подписанный еще Максимом Горьким. И очень им гордился, и мы гордимся таким дедушкой и прадедушкой.

Чи з’явиться мистецька рідня у фільмі, харків’янка, як і інші глядачі, дізнається лиш на прем’єрі. Тарас Томенко планує закінчити роботу над фільмом вкінці 19-початку 20 років.

Новини. Харків&Україна visti.news

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

bigmir)net TOP 100