Дивіться «ВІСТІ» на кабельному телеканалі “Трiолан.INFO”

У Харкові рекордна спека за 170 років – удар по врожаю

Харківщина потерпає від рекордної посухи, як стало відомо Вісті Ньюс. Востаннє настільки спекотно в області було в 1846 році. У серпні у регіоні бачили невеликий дощ тільки у двох районах. І відповідно випало всього тільки 2% опадів від норми. І якщо містянам аномальна посуха додає незручностей і робить заручниками кондиціонерів, то аграрії б’ють на сполох. Спека і відсутність дощів вже вдарили по цьогорічному врожаю і замахнулися навіть на наступний.

Поки західні області та Київ підтоплювало рекордними дощами, Харківщину рекордно висушило. Синоптики говорять про аномальну для регіону посуху. Опадів випало менше 2% від місячної норми. Тим часом максимальна позначка на термометрі сягала 34 градусів. А 1-го вересня зафіксували найвищу для цього дня температуру за всю історію метеоспостережень в місті.

Євгенія Ляшенко, завідувач сектору метеопрогнозів Харківського регіонального центру з гідрометеорології:

Такого сухого августа у нас не было с момента наблюдений – 1849 год, то есть это порядка 170 лет. У нас начала образовываться воздушно-грунтовая засуха. То есть относительная влажность в городе составляет 13-14%, а это крайне мало.

Погодні рекорди в першу чергу неабияк відбилися на аграріях і урожаях. Соя, що мала зеленою стояти ще місяць, вже пожовкла. І зібрані обсяги будуть значно меншими.

Олександр Вотченко, доцент Харківського НТУ сільського господарства ім. Петра Василенка:

В этом году она вроде и пошла в рост, неплохой рост, и завязь у нее пошла, и цветение было шикарное, но за счет засухи, если мы сейчас посмотрим, она начинает сбрасывать цветочки. Вот они. Можете на любой посмотреть. О чем это говорит? Что она прекратила завязь.

Останній дощ на Харківщині був у липні. Він встиг напоїти хіба що соняшники. Вологи в ґрунті вистачило на ріст і формування насіння, але від кожного зернятка посуха відняла вагу.

Олександр Вотченко, доцент Харківського НТУ сільського господарства ім. Петра Василенка:
Есть налив. Нормально все исполнено. Но – если бы было больше влаги, она была бы семечка более круглая, как бочоночек была бы. Плотность ее тоже была бы больше и, естественно, вес был бы больше.

І якщо про цей врожай аграрії говорять як про максимальний від можливого. То за наступний бояться. Перед посівом озимини треба розпахати поле, а цього просто не можуть зробити. Земля пересохла вже більше ніж на метр вглиб.

Аграрії, аби врізатися в землю, на лемехи наварюють додаткові металеві пластини і сподіваються, що дощ таки піде.

Юрій Козловський, майстер виробничого навчання:
Хотя би треба під таку засуху, щоб пару суток пішов дощ. Тоді можна якось працювати, а так що орудіє дуже швидко виходить зі строю, ламає або просто не лізе в землю.

Аномальна посуха – це реалії, із якими фермери східної України вимушені вчитися жити. Науковці Університету сільського господарства ім. Петра Василенка наголошують, за 20 років клімат змінився настільки, що терміни сівби зсунулися на цілий місяць. І зараз останній оптимальний термін для посіву озимини – 20-ті числа вересня.

Володимир Пузік, доктор сільськогосподарських наук:

Для кущіння озимої пшениці це потрібно 50-55 днів. Якщо проаналізувати. Тут 5 днів і там жовтень, і листопад місяць, то досить днів для того, щоб озимі пшениці пішли в зиму в добре підготовленому стані.

Синоптики обіцяють, що спека на Харківщині почне спадати вже за тиждень, але омріяний хоча і невеликий дощ піде не раніше 10-го вересня. А ось коли чекати велику необхідну селянам зливу, сказати не можуть навіть у довгостроковому прогнозі.

Поділитися

з питань співпраці (093) 813-75-44 vistinews.kh@gmail.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказуванні посилання на безпосередню адресу матеріалу і згадуванні назви visti.news. Матеріали з позначкою “реклама” публікуються на правах реклами, відповідальність за зміст несе рекламодавець. © Усі права захищені, 2023