У Харкові бійці й волонтери передали до Історичного музею експонати

Передова у центрі Харкова. Бійці й волонтери передали до Історичного музею експонати, які ще вчора слугували військовим на нулі, як стало відомо Вісті Ньюс. Разом у відділенні, присвяченому подіям на сході України, громада створює військовий бліндаж. Реальні умови та побут, в яких живуть захисники України, зможуть побачити на екскурсіях школярі та іноземні туристи. Сьогодні тут оселилися речі, які фізично та духовно гріли військових, протягом кількох років.

Ця пічка дві зими гріла військових на передовій. Її зробили харків’яни, і буржуйка наподорожувалася з бригадами по Луганській і Донецькій областях. Тепер, за примхою долі, піч повернулася до Харкова та стала музейним експонатом.

Віталій Савицький, волонтер, робить буржуйки для військових бригад:
Ця буржуйка була теж на передовій, ми таких зробили більше ніж півсотні. Буржуйки наші ми робимо із балонів, якщо ви помітили. Щоб хлопці могли чайок, щось приготувати, це ось піддувальце. Все що з підручних матеріалів. От сюди хлопці ставлять штирькі, щоб обув та рукавички сушать.

А це “бойовий” підсвічник. Він хоч і інакше, але теж грів солдат 92-ї бригади. Капелан зібрав духовну річ сам, навіть віск зі свічок, розтанулих у Щасті, не стирав. Каже, хай і його збережуть у музеї.

Отець Григорій, військовий капелан:

Ні з чого було зробити. Просто знаходиш гільзи. Це гільза з КПВТ – крупно каліберного кулемета 14,5 діаметром, це кулемет 7,62. І твориться молитва, там, де це можливо і де неможливо, навіть там стараюся теж. Вона унікальна, при цьому підсвічнику поминалися за здоров’я бійці і також ті, хто відійшов у другий світ.

Речі з історією та речі, завдяки яким історія твориться зараз. Так про кожен із 3-х сотень предметів у відділі, присвяченому АТО, говорять в Харківському історичному музеї. За два місяці тут з’явиться реальний куточок із передової. Це буде більше ніж інсталяція, це буде “нуль” або крайній рубіж, на якому зараз стоять за Україну військові.

Максим Сологуб, завідувач сектора сучасної історії Харківського історичного музею:
Із цих ящиків ми зробимо бліндаж. У даному бліндажі буде представлена кімната солдатів так, як вона виглядає у зоні проведення Операції об’єднаних сил.

Вже три роки поруч з археологічними знахідками 9-го століття, козацькою давниною, другою світовою в Музеї живе реальність. Сьогодні її стало більше на 20 експонатів – прапори, підписані військовими різних бригад, маскувальні сітки, сплетені пораненими бійцями у шпиталі, снаряди, шеврони – усе, пронизане війною.

Ярина Чаговець, голова БФ “Сестри милосердя”:
В одній торбинці по 1 копійці, в іншій по 2. У 14 році дітки зі старшої групи дитячого саду поставили собі таку скриньку для поранених бійців, і які вони копієчки знаходили, так і принесли. Ми їх бережемо.

До цього відділу зараз йдуть найбільше відвідувачів. Бо за кожним предметом цього музейного крила живуть реальні люди.

Марина Юхта, відвідувач музею:

Тут висить у коридорі фото мого чоловіка. Бо коли тут була виставка про Майдан, тут були його речі з Майдану. Мені дуже важливо, що люди привозять сюди речі, і вони спілкуються. Що ця тема підтримується. Це головне. Музей і повинен бути живий.

Експозицію оновлюють вже втретє, на цей раз вона зазнає найбільших змін. Щойно ящики стануть стінами бліндажа, на ньому повісять дитячі малюнки, щоб все відповідало реальності до дрібниць.

Залишити відповідь