У Харківському художньому музеї заговорили картини для незрячих відвідувачів

У Харкові відтепер незрячі відвідувачі можуть на слух побачити 9 мистецьких полотен, як стало відомо Вісті Ньюс. Інноваційний проект втілили у Харківському художньому музеї силами та коштом небайдужих містян. Картини та скульптури стали “видимими” завдяки аудіогідам. Уперше в Україні аудіоекскурсія спеціально розрахована на повністю незрячих людей.

Ще тиждень тому Дмитро Крупка й уявити не міг, що буде ходити залами художнього музею. Більше того – милуватиметься картинами. Він із дитинства пізнає світ на слух.

Дмитро Крупка, аудіогід відкрив для нього картини:

Я принципово не ходив у художні музеї. Ніколи. Із-за того, що я їх усе рівно не бачу, а, як кажуть, просто пройтись і відчувати, що ти десь там був, мені це нецікаво.

Зараз вже вдруге Дмитро сидить перед однією з найвідоміших картин музею. Славетних “Запорожців” він побачив завдяки аудіогіду:

Праворуч від вас на стіні знаходяться портрети пензля художника Іллі Рєпіна. Прямо перед вами висить його знаменита картина “Запорожці пишуть листа турецькому султанові”.

Аудіогід не просто дає довідку про картини. Це мобільний додаток, який служить навігатором у музеї, проведе залами та оживить картину. Текст супроводжують супутні звуки та музика. При записі врахували навіть рівень тиші в музеї та периметр залів.

Ірина Сідєльова, керівник групи підготовки аудіогідів від Художнього музею:

Когда мы писали тексты, нам было сложно написать так наше повествование, чтобы не обидеть человека, который от рождения, предположим, не понимает, что такое “красный”, “зеленый” или “синий”. Тексты выравнивались, ужимались, мы друг друга перепроверяли. Самый главный контроль – это тифлопедагоги.

Поки аудіогід охоплює 7 картин і 2 скульптури. На 45-хвилинній екскурсії відвідувачі побачать на слух одно з полотен Айвазовського, народну картину “Козак-бандурист” і 2 скульптури.

Дмитро Крупка, аудіогід відкрив для нього картини:

Зараз я стою біля скульптури. Я її можу подивитися, вам розповісти, ось у руці меч. Але багато в Харкові пам’ятників є, хотілося щоб були їх макети. Щоб можна було поглянути. Бо цікаво того самого Хорька побачити.

Ідея впровадити в музеї аудіогід з’явилася у команди харків’ян, які опікуються питаннями інклюзії. Ентузіасти зібрали 25 тисяч гривень на краудфандинговій платформі. На реалізацію проекту пішов майже рік і зусилля сотні людей. Тепер хочуть відкрити простір і в інших музеях міста.

Марія Ясиновська, учасниця проекту зі створення аудіогідів:

Ми хочемо запропонувати схему, як іншим музеям, інші установи зможуть це зробити самі, розраховуючи власні можливості. Дати рекомендації, як краще зробити це.

У музеї ж, дивлячись на нового відвідувача Дмитра, хочуть розширити список картин, які вміють заговорити до незрячої людини.

Дмитро Крупка, аудіогід відкрив для нього картини:

У мене всі картини робляться об’ємними такими, як скульптури. Я їх собі уявляю, як їх у руках тримаю наче, кожну цю фігуру.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *