Трошки казки і добра – у Схід OPERA запрошують на “Горбоконика”

Чарівний «Горбоконик» повертається на сцену Харківського національного академічного театру опери та балету імені М. В. Лисенка/ «Схід OPERA»! 26 та 27 листопада відбудеться показ відновленої вистави «Горбоконик» – доброї казки для дітей та дорослих. Востаннє юні глядачі та їхні батьки бачили цей балет в 2014-му році.
Диригент театру Павло Багінський, заслужена артистка України Антоніна Васильєва-Радієвська, заслужений художник України Надія Швець Надежда Швец відновили постановку. Її компактна і зручна для сімейного перегляду двоактна версія йтиме на сцені «Схід OPERA» в зимові свята.
Історя казки на сцені:
У XIX столітті літератор-початківець Петро Єршов створив віршовану казку, яка підкорила навіть Олександра Пушкіна. Балет за цим твором має цікаву історію. Спочатку казка привернула увагу французького балетмейстера Артура Сен-Леона, який хотів створити колоритний балет на російську тематику. Італієць Цезар Пуні написав для нього музику. Прем’єра постановки відбулася на сцені Маріїнського театру в 1864 році і петербуржці сприйняли її позитивно.
На початку XX століття хореограф Олександр Горський вирішив відновити цей балет у Великому театрі. Він вдосконалив хореографію і разом з колегами додав до партитури твору популярні композиції різних авторів. У результаті музика балету перетворилася на попурі. Через півстоліття драматург Павло Маляревський и балетмейстер Василь Вайнонен розробили лібрето. Партитуру до вистави створив молодий аспірант Московської консерваторії Родіон Щедрін.
У 2008 році вистава з’явилася на сцені Харківського театру опери та балету. Її балетмейстером-постановником став народний артист України Віктор Литвинов. До речі, саме постановкою цього балету на сцені Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва він
розпочав свою кар’єру в 1985 році.
Над цьогорічним відновленням вистави працював диригент театру Павло Багінський.
«Поціновувачі класичного театру зазвичай з недовірою ставляться до всього, умовно кажучи, сучасного, а, як відомо, Родіон Костянтинович Щедрін – наш сучасник. Проте його музика дуже мелодійна і легка для сприйняття, вона ні на що не схожа. Музична складова вистави сполучає самобутню мову композитора, легкість та новаторські ідеї. Він знайшов незвичні і дуже цікаві музичні рішення: фантастичний голос імітується за допомогою звуків синтезатора, а скрипки «прикидаються» балалайками. Не зважаючи на такі сміливі рішення, музикантам було легко увійти в матеріал, адже Щедрін дуже тонко і глибоко прописав всі деталі виконання», – розповів диригент-постановник нової версії вистави Павло Багінський.
Над художнім оформленням постановки працювали головний художник театру, заслужений художник України Надія Швець, а також художники театру Ірина Степнова та Денис Ковальов.
У межах відновлення вистави художники театру повернулися до старих ескізів. На їхній базі оформлювачі відтворили декорації: задник з морськими мотивами, арки, палати царського палацу, інтермедійну завісу. Образи Жар-птиці (Цар-дівиці), Царя, бояр та інших персонажів були вдосконалені.
З огляду на те, що театр працює в умовах адаптивного карантину, тривалість вистави буде меншою, ніж в попередній версії. Це дозволить навіть зовсім юним театралам отримати від неї задоволення.
Фото – Олександр Шахматов

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.