Студенти ХПІ розробили плитку, яка заряджається днем, а вночі світиться

Харківські студенти розробили плитку, що світиться вночі, як стало відомо Вісті Ньюс. Протягом дня поверхня заряджається від сонця, щоб із сутінками почати сяяти. Ноу-хау вже виграло багатотисячний грант, адже розробка набагато дешевша та більш довговічна за існуючі аналоги. Молоді науковці подали документи на патент і чекають, що восени запрацює цех із виготовлення їхньої “плитки-світляка”.

Руслан Кривобок, куратор стартапу:

В дневное время суток наша плитка ничем не отличается от уже имеющейся плитки, которую вы каждый день видите на улицах города. А в ночное время наша плитка подсвечивается за счет люминофора, который вводится в состав.

Цю тротуарну плитку розробила команда студентів із Харківського політеху. Від задумки до перших сяючих цеглинок минув майже рік. Науковці буквально несли нічну варту, щоб обійти існуючі зразки люмінесцентної плитки за всіма характеристиками.

Валентина Волощук допомагала втілювати проект, помічник-лаборант:

Приходилось выкраивать буквально по несколько часов по вечерам, долгими вечерами и ночами сидели, высматривали люминофоры все проверяли, заряжали, вставали каждые 15 минут.

Колір плитки може бути будь-який, це визначається на старті виробництва. Світиться ж тільки верхній шар. У ньому є вторсировина і кілька секретних компонентів, які накопичують і “повертають” світло. Усіх складових науковці до отримання патенту не розголошують. А ось технологія  не таємниця. Так створюють плитку всюди.

Валентина Волощук, допомагала втілювати проект, помічник-лаборант:

Использовалась планетарная мельница, в которую засыпались небольшими дозами компоненты для более тщательного помола. Потом полученную шихту мы подсушивали в сушильном шкафу немного, при температуре в среднем до 100 градусов. И затем небольшие образцы прессовались на гидравлическом прессе.

Світлі голови створили світлу плитку, яка у 2-3 рази дешевша у виробництві за аналоги. Не втрачає своїх властивостей із часом, є довговічною та екологічною. Більше того придуману технологію легко можна впровадити на вже працюючих виробництвах. Розробники сподіваються, що їхній проект прикрасить парки та рятуватиме від ДТП.

Руслан Кривобок, куратор стартапу:

В Чугуев мы передали опытный образец. Они сейчас рассматривают. Там будет реконструкция, может быть, они заинтересуются. Области применения данного продукта ограничиваются человеческой фантазией. Его можно применять и для бордюров, и для плитки, и для панелей, которые будут наноситься на здания для подсветки в темное время, для безопасности пешеходов, машин.

Стартап Бориса Карпутіна, Карини Белогубкиної і Наталі Регеди виграв грант фонду Chernovetskyi Investment Group  і отримав 400 тисяч гривень на будівництво цеху. Його зведуть у ХПІ. Тож вже восени плитка перестане бути дослідним зразком і може вийти на український ринок.

Залишити відповідь