Рештки десятків солдатів розкопали в полях на Харківщині – Барвінківський котел

Поховані без поховання. Пошуковці знайшли рештки півсотні бійців Другої світової, як стало відомо Вісті Ньюс. Це найбільша така знахідка в Україні за останні кілька років. У полі віддаленого харківського села Іванівка-2 земля розкриває трагедію “Барвінківського котла”, в якому загинули понад 60 тисяч людей. Історики говорять, що в землі лишилися жертви радянських головнокомандувачів, які, не продумавши операцію, спробували вдруге звільнити окупований Харків. Ймовірно, більшість родин цих непохованих 48 людей отримали листи “зник безвісти”, і за 76 років вже праонуки деяких померлих дізнаються, як і де ті були вбиті.

Анна Черненко, журналіст:
Травень 42-го року. Ця територія Харківщини стала однією з ділянок Барвінківського котла, в якому, тільки за офіційними даними, загинули більше 60 тисяч осіб і ще більше сотні тисяч були взяті в полон. За 76 років пошуковці продовжують піднімати рештки бійців червоної армії на поверхню. За останній тиждень було знайдено півсотні непохованих. А з цього розкопу пошуковці прогнозують підняти ще як мінімум вісім бійців.

Віталій Ковальов, пошуковець із Дніпра:

Тут при очистке выявили бойца, предположительно, офицера. У него офицерский ремень, также подсумок с патронами. Также показались в раскопе сапоги яловые, тоже скорее всего, офицерские.

Таких розкопів у полі кілька десятків. Загиблих бійців ховали у воронках від снарядів і неглибоких траншеях. Під командуванням німців селяни просто складали тіла один на одного в перемішку з кінськими трупами. Місцеві згадують, як одразу після війни дощі вимивали тіла.

Микола Четверюков, мешканець села Іванівка-2:

Дедушка мой жил вот здесь. Утро началось, вот эта балка, эти бугры – лежат ребята как снопы. Май месяц, 19-того началось. В детстве, как я еще молодым был, просто идешь и сапог выглядывает, просто вот так чуть-чуть сапог.

У серпні всеукраїнській військово-меморіальній експедиції Барвінківський котел вдалося знайти найбільшу кількість рештків за останні роки – 49 скелетів. Допомогли американські архіви. У землі й офіцери кавалерії, і піхота. А одна зі знахідок вразила навіть досвідчених пошуковців.

Сергій Безносов, пошуковець із Харківської області:

Среди нескольких останков, которые были сложены, была медсестра, по всей видимости, или связистка. Тоже поразило, на ней были обуты, первоначально думали, что это калоши, а когда уже разбирали полностью, проводили эксгумацию этих останков, там оказались в этих калошах туфельки.

Поховання знаходять завдяки решткам амуніції. Металошукач реагує на зброю та кінську упряж.

З ям витягли десятки гвинтівок, ППШ, штик-ножі. Німці забороняли мародерство, тож ховали військових одягнутими та зі зброєю. Але головне – документи. Вдалося відкопати чотири особистих опізнавальних знаки.

Олександр Устіненков, пошуковець із Київщини:
У цьому лозі знаходиться бумажка, на якій написана фамілія, ім’я, отчество і місце, де він проживав. Но зло, конєшно, другий раз вскриваєш, а там нічого немає.

Одне прізвище дізнатися вдасться точно.

Олександр Устіненков,  пошуковець із Київщини:

Была поднята медаль «За отвагу». Это стопроцентные имя, фамилия и отчество бойца. Это 100%. Здесь находится номер медали.

Якщо нащадки лейтенанта живі, їм віддадуть рештки та медаль. Минулоріч так само знайдений орден і історію загибелі його власника повернули київській родині. Безіменні ж рештки ховають у братських могилах. Так у селі Дмитрівка наприкінці роботи експедиції нарешті знайшли свій останній притулок 70 воїнів Другої світової.

Цікаво, що пошуковою роботою займається не держава, а волонтери з усіх куточків України. Ентузіасти витрачають свої відпустки та особисті кошти на встановлення реальної історії.

Євген Куковєров, заступник керівника експедиції “Барвінківський котел”:

Это еще называется «Вторая битва за Харьков». Тогда войска Красной армии под командованием Тимошенко и Никиты Сергеевича Хрущева попытались освободить Харьков, была неправильно спланирована эта операция, немцы предугадали этот удар и нанесли контрудар, который отсек наступающие части 9,57 и 6 армий, которые и попали в этот котел.

Друга світова – це тільки частина пошукової роботи, у Карпатах експедиції працюють із похованнями Першої світової, а на Донбасі допомагали розшукувати загиблих АТОвців. Щойно зійде сніг, пам’ять непохованих Барвінківського котла знову будуть повертати до життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *