Палац у Старому Мерчику – як виглядає пам’ятка після пожежі та чи є тепер у неї мабутнє?

Палац 18 століття згорів на Харківщині. Вогонь у Садибі Шидловських горів ледь не добу. Цей маєток –  архітектурна пам’ятка класицизму, і подібної на сході України більше немає. І чи лишиться – питання, адже від славетної споруди вціліли тільки стіни. Слідом за службою порятунку до Старого Мерчика прибув і історик, що майже 20 років оббиває пороги чиновників із проханням врятувати палац. Він буквально у прямому ефірі показав, як зникає історія, коли про неї забути.

Анна Черненко, журналіст:

Палацу Шидловських у Старому Мерчику 240 років. Він входить до списку об’єктів культурної спадщини національного значення, і є унікальним палацовим комплексом для всієї лівобережної України. Пожежа, що вирувала тут майже 20 годин, знищила все всередині. Залишилися тільки перегородки кімнат, ані стелі, ані підлог. І де-не-де ще лишилися фрагменти старовинної ліпнини.

Як 240 років безповоротно ідуть у минуле, транслював у прямому ефірі історик Андрій Парамонов.

Андрій Парамонов, історик:

Я хотел, чтобы люди просто увидели это.

Чоловік із 1999 року намагається привернути увагу до того, що про маєток забули. За 20 років спромоглися частково перекрити дах і закласти вікна цеглою. Ще до пожежі тріснула одна зі стін, на даху виросли вже чималі дерева, всередині провалилася підлога на другому поверсі. У Старому Мерчику кілька разів чекали, що палац все ж доведуть до ладу – але марно. Хоча пропозиції порятунку були.

Марія Загородня, директор місцевого Будинку культури:

Коли припинив роботу технікум, то запропонував зробити тут такий культурний центр – адміністративно-культурний центр. Як-то кажуть, історична пам’ятка – нікому неможна. Ламати можна, а будувати – неможна.

Місцеві говорять, що пам’ятка не охоронялася, і зайти туди міг будь-хто. Тож припускають, що будівлю підпалили. Рятувальники прибули на гасіння опівночі понеділка. Вогонь вже охопив увесь дах, перекриття та частину другого поверху. Горіло на більше, ніж 500 кв.м., адже всі перекриття палацу дерев’яні. Водогону поблизу немає, тому рятувальники їздили донабирати воду. Ліквідували вогонь тільки за добу, і у вівторок на місці чергують пожежники, бо будівля “курИть”.

Олександр Мазурець, начальник Валківської пожежно-рятувальної частини:

Штукатурка осыпается вместе с этими деревянными деталями. И на данный момент мы как раз занимаемся тем, что обходим через каждые 20-30 минут помещение и участки осыпавшейся штукатурки проливаем водой.

В області запевняють, палац не втрачений. І у нього буде майбутнє і після 240-ка років. Мовляв, допомогло, що у 18 столітті будували навіки.

Михайло Рабінович, головний архітектор Харківської області:

Конструктивная особенность здания такая, что мы его безусловно спасем и восстановим. Если сейчас в рамках программы мы найдем средства, хотя бы первоочередные, мы его должны восстановить.

Протилежної думки харківські історики. Говорять, пожежа добила те, що навіть без догляду людини трималося роками.

Андрій Парамонов, історик:

Если они и раньше не очень опекались тем, чтобы сохранить этот объект, как можно верить ему о том, что это здание восстановят или реконструируют?

Французский классицизм или стиль Луи 16 – для нашего региона – это вообще редчайший стиль. То, что лепнину мы потеряли, это однозначно.

Кілька цікавих фактів про палац Шидловських. 240 років підлогу садиби тримали дуби, яким на момент зведення будинку вже було по 300 років. При маєтку величезний парковий комплекс з озерами. Садибу в Старому Мерчику ще до 1917 року визнали історичною.

Антон Бондарєв, історик:

Это максимально приближенная к городу Харькову по расстоянию усадьба. Ехать с Холодной горы на автобусе всего 30 минут. Ценность была, во-первых, в туристическом плане. Человек приехал из Львова, из Милана, из Парижа в город Харьков. Может, он не поедет на окраину Слобожанщины, но он мог бы поехать и полюбоваться этой удивительной усадьбой.

Що стало причиною займання колись палацу, а потім Старомерчицького технікуму ветеринарної медицини – поки не встановили.

Вісті Ньюс. Новини. Харків&Україна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

bigmir)net TOP 100