Дивіться «ВІСТІ» на кабельному телеканалі “Трiолан.INFO”

Найпопулярніший спектакль фестивалю «Мельпомена Таврії» «Homo Soveticus» покажуть в Харкові 4 червня

Почавши в Харкові восени, в Харкові і завершує 4-го червня свій гастрольний тур спектакль «Homo Soveticus. Американська комедія & радянська трагедія». На XX Міжнародному театральному фестивалі «Мельпомена Таврії» його показали двічі в Херсоні і Миколаєві для 1450 глядачів. Постійний виконавець ролі Гольдінера В’ячеслав Гиндін в цих показах не зміг брати участь — у нього була прем’єра в рідному Харкові, тому його підмінив київський артист Олександр Ярема і, за словами критиків, підмінив вдало. Саме Ярема і зіграє 4 червня о 19:00 на сцені Харківського театру ім. Шевченка.

«Homo Soveticus» став першим проектом театральної компанії «Ампулка». Вистава за п’єсою Віктора Шендеровича була поставлена Максимом Голенко, який виграв минулого разу гран-прі «Мельпомени Таврії». І, хоча призів у цьому році на «Мельпомені» не давали, за словами директора фестивалю Олексія Могилевського, «Homo Soveticus» увійшов до числа найкращих, а за наповнюваностю залів — став лідером. Критики пророкують спектаклю успіх у новому гастрольному турі.

«Ця постановка — яскравий зразок традиційно сильного в театральному плані Харкова, — пояснює директор «Мельпомени Таврії». — Зазвичай фестиваль проходить у Херсоні, проте цього року ми вирішили повторити давню традицію перших років — показувати вистави і в Херсоні, і в Миколаєві. Тож «Homo Soveticus» вибрали для показу одразу в двох містах фестивалю, у великих залах на 600 та 850 місць. Зали були повними, тож із обговорень, коментарів, відгуків я впевнено можу сказати, що «Homo Soveticus» входить у топ-3».

За сюжетом, герой історії Вульф Гольдінер, колишній парторг харківського заводу “Енерготяжмаш”, живе в США, ненавидить все американське та сумує за радянським ладом. Якось він потрапляє під машину американки Джейн Уотсон, і суд в якості покарання відправляє жінку доглядати за потерпілим. У їхніх діалогах стикаються два світогляди — американський та радянський.

Ставити спектакль компанія «Ампулка» запросила постановника з Києва Максима Голенка, одного з найбільш затребуваних театральних режисерів молодого покоління, автора постановок «Вій 2.0», «Попи, мєнти, бабло, баби», «Афродизіак». «Ця вистава — історія про те, як «совок» ламає людей, як він залишається в них у мізках, про людину, яка все життя жила в системі та сповідувала її помилкові, ідіотичні цінності, — пояснює режисер. — Як це викорінити, що з цим робити, як із цим жити? Це — величезна проблема для України».

Трагікомедію за п’єсою «Потерпілий Гольдінер» Віктора Шендеровича вперше показали публіці нещодавно — в жовтні 2017 року автор особисто представив постановку в Харкові. Ще до завершення першого сезону спектакль побував у Києві, Сумах, Полтаві, Кременчуці, Запоріжжі, Дніпрі, Кропивницькому, Житомирі, та тепер дебютував у фестивальному житті країни — у Херсоні та Миколаєві. Постановкою займався киянин Максим Голенко, головні ролі грали харків’янин В’ячеслав Гиндін та Ольга Жуковцова з Дніпра. Але перед поїздкою на «Мельпомену» В’ячеслава довелося підмінити — у артиста була прем’єра в рідному Харківському академічному театрі ляльок ім. Афанасьєва. На роль Гольдінера продюсер Михайло Бондаренко запросив артиста Київського академічного Театру на Липках Олександра Ярему, з яким працював у гучному проекті на арені Національного цирку України «Афродизіак» — його теж ставив Максим Голенко.

На фестивалі Олександр Ярема дебютував в цій ролі, й режисер дебютом задоволений: «Він — артист екстра-класу, підключився миттєво, — каже Максим Голенко. — Для нього це був особливо важливий виступ, тому що сам він родом із Херсона».

За словами кандидата мистецтвознавства, професора КНУКіМ, театрознавця Василя Неволова, Олександр Ярема — вдалий вибір для вистави: «Треба пам’ятати, що Шендерович писав п’єсу з розрахунком на Армена Джигарханяна, але у нас є Гиндін та Ярема. Я бачив двічі спектакль з В’ячеславом і на фестивалі — з Олександром. Ярема в цій ролі органічний, цікавий виразом внутрішнього стану й напрочуд багатою мімікою».

Із ним згоден професор, режисер, доцент Одеської національної Академії Володимир Саган: «У Олександра на рідкість цікавий другий план, коли актор зовні тримає план комедії, але всередині прихована біль самотності. Режисерові вдалося поєднати своє бачення вистави з акторським прочитанням, дати артисту виконувати соло. Таке нечасто буває в сучасному театрі. І Ярема блискуче впорався. Він ніде не педалював національність або акцент у розрахунку на примітивний гумор».

Продюсер Михайло Бондаренко роботою Яреми та інших учасників вистави задоволений: «Це трохи інший спектакль, ніж той, що ми показали восени. Вичищені всі огріхи, знайдено правильне звучання. Це стосується й гурту SHKLO — вони створили музичний супровід і грають кілька другорядних ролей. А Гольдінери Гиндіна та Яреми, й справді, різні — Саша вище й більше Слави, тому по-іншому тримає себе на сцені. Нам, до речі, довелося робити другий комплект костюмів для нього. Це інший образ, але вони обидва по-своєму гарні. Тим, хто бачив прем’єру восени, буде цікаво побачити, яким став спектакль тепер, в кінці сезону».

Кінець сезону призначений 4 червня в місті, де все почалося — в Харкові, де місцева публіка вперше побачить Ярему-Гольдінера.

Довідка

«Ампулка» — нове ім’я компанії «Ексклюзив» продюсера Михайла Бондаренка, відома організацією гастролей у Харкові та в інших містах України. Вони привозили Євгена Гришковця, Ніно Катамадзе, The Animals, Орлушу, спектаклі Романа Віктюка, театру «Ленком», Московського академічного театру імені Вл. Маяковського, Театру імені Ленсовєта, Театру імені Моссовєта, «Незалежного театрального проекту», Ризького російського театру.

Із новим ім’ям пов’язані й нові сфери діяльності. «Ампулка» вже привозила до Харкова київські вистави «Афродизіак», «Оскар и рожева пані» та «Швейк». Із «Homo Soveticus» починається виробництво власних спектаклів компанії. Також «Ампулка» розпочне видавничу справу — взимку під цим брендом вийдуть перші книги. У планах — театральна премія і театральний фестиваль у Харкові.

Команда вистави:

Михайло Бондаренко (Харків) виступив як продюсер. Він відомий, як людина, що познайомила Україну з Ніно Катамадзе, привозила в Україну театр Романа Віктюка, Ризький російський театр, театр ім. Ленсовєта, Ірину Богушевську, Євгенія Гришковця, «Несчастный случай», організовувала гастролі Національного театру ім. Івана Франка, допомагала з гастролями спектаклю «Оскар та рожева пані» з Ірмою Вітовською в головній ролі (всі гроші, зібрані цим спектаклем в Харкові, витрачені на придбання устаткування для Харківського обласного спеціалізованого будинку дитини № 1). Михайло багато років займався виробництвом театрального контенту (від виготовлення декорацій відомих театрів до продюсування вистав) — остання гучна робота — співпродюсер у колаборації з Ірмою Вітовською і Віталієм Ванцею вистави на арені цирку «Афродизіак». Компанія Михайла Бондаренко «Ампулку — гастрольний рух» продовжує роботу в організації гастролей, а «Homo Soveticus» — перший театральний проект “Ампулка — театр”.

Максим Голенко (Київ) — один із найбільш затребуваних театральних режисерів молодого покоління з широкою постановчою географією. Заробив репутацію експериментатора постановками «Вій 2.0», «Попи, мєнти, бабло, баби», «Афродизіак».

В’ячеслав Гіндін (Харків) виконує роль Вудьфа Гольдінера. Його харківська публіка любить за роботи у Театрі ляльок імені Афанасьєва.

Олександр Ярема (Київ) — теж виконує роль Вульфа Гольдінера. Відомий за роботами в Київському академічному Театрі на Липках і численних ролях в кіно і на телебаченні.

Ольга Жуковцова (Дніпро) грає Джейн Уотсон. Вона відома всій країні за роллю помічниці міністра закордонних справ у серіалі «Слуга народу». —

Музика та другорядні ролі — зона відповідальності молодої, але вже відомої групи «SHKLO» (Харків).
Сценографію та костюми робить Леся Головач (Київ).
Декорації та технічні рішення — Юрій Бердніков (Харків).
Проекція і візуальні рішення — Альона Овраменко (Київ-Харків).
Художник по світлу — Дмитро Прасолов (Харків), освітлювач — Михайло Булгаков (Суми)
Звукорежисер — Олексій Китель (Київ)
Відеоінженер — Дмитро Турукін (Харків)
Директор вистави, завтрупою — Юлія Єкименко (Харків)

Поділитися

з питань співпраці (093) 813-75-44 vistinews.kh@gmail.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється при вказуванні посилання на безпосередню адресу матеріалу і згадуванні назви visti.news. Матеріали з позначкою “реклама” публікуються на правах реклами, відповідальність за зміст несе рекламодавець. © Усі права захищені, 2023