На Харківщині Шарівський палац будуть реконструювати

На Харківщині будуть реконструювати Шарівський палац. Це пам’ятка культури національного значення. Мистецтвознавці наголошують – у жодній східній області України немає подібного об’єкта, який з’єднав би і архітектуру 19 століття, і багатий дендропарк, і чисельні легенди. Адже за свої майже 200 років життя Палац Кьоніга і програвали в карти, і буквально насипали у ньому цукрові гори. Щоправда, зараз у палаці тече дах, немає освітлення та опалення. Аби врятувати перлину Слобожанщини, будуть готувати проектну документацію для відновлення. Більше того керівництво області розробило пілотний для країни проект, за яким зможуть оновити стан усіх національних пам’яток у регіоні, як дізнались Вісті Ньюс.

Палац у селищі Шарівка збудували в 1836 році. У нього змінювалися власники, його програвали в карти, а довколишній сад перетворили на парк із рідкісними не тільки для Харківської області, а і для всієї України деревами та рослинами. Зараз палацовий комплекс звуть ім’ям барона Леопольда Кьоніга, завдяки йому перед старовинною будівлею розбили ярусні тераси з фонтанами, а всередині з’явилися унікальні каміни та фрески, створені європейськими митцями. Власне, і за 200 років палац дихає атмосферою старовини.

КП Харківської облради “Знахідка”:

Сейчас мы находимся в оркестровой бального зала, наши туристы и телезрители могут окунуться в атмосферу конца 19 столетия.

Не зважаючи на те, що палацу понад 80 років у радянські часи перетворився на тубдиспансер. У ньому є практично повністю автентичні зали, а під лікарняним лінолеумом ховається 200-літній паркет.

Валерія Попова в.о. директора КП Харківської облради “Знахідка”

Мы сейчас находимся в бывшей бильярдной комнате, она практически вся сохранилась в первозданном виде, в котором она была изначально при бароне Кениге. Сделана она вся из мореного дуба… можно сравнить тогда и сейчас. На самом деле в замке мебели почти не осталось, единственное достояние того времени, это дубовый стол, на котором ел еще барон Кениг.

Без якнайскорішої реконструкції Шарівський палац загине. Тут немає опалення та електрики. Хоча колись саме тут вперше на Харківщині запалали електричне освітлення. Малюнки тьмяніють і сипляться через вологість. А з терас у парку висипається цегла. Причина руйнувань – недостатнє державне фінансування та розбіжності у чинному законодавстві.

Володимир Візерський, інженер з ремонту та обслуговування будівель ОКП ХОР “Знахідка”:

Влажность очень высокая, попадает вода, прямо по стенам идет изморозь. Если не будет системы отопления, которая бы поддерживала хоть минимальную какую-то температуру хотя бы в комфортной зоне, то будет отслаиваться краска, будут разрушаться фрески, будут идти трещины.

Аби врятувати єдиний справжній палац Харківщини, в обласній раді почали підготовчі роботи до проекту реконструкції.

Валерія Попова, в.о. директора КП Харківської облради “Знахідка”:

Так как это памятник национального значения, то все возможные ремонтные работы только нужно через согласование Кабмина и министерств. Сейчас, чем мы будем заниматься, мы будем оформлять, пытаться оформлять всю техническую, землеустроительную, и, конечно же, проектно-сметную, чтобы мы могли в дальнейшем двигаться и сохранить этот памятник.

Ці роботи стануть частиною масштабної роботи. Обласна влада на чолі з губернатором Харківщини Юлією Світличною ініціювала пілотний для України проект відповідно, до якого національні пам’ятки культури регіону, такі як Шарівка, маєток у Люботині, садиба в Старому Мерчику та ансамбль Держпрому, увійдуть у програму збереження архітектурної спадщини Харківської області, яка вперше в Україні застосовує комплексний підхід у цьому напрямку на регіональному рівні. Проект підтримали і в Міністерстві культури. Завдяки цьому відновити стан унікальних споруд зможуть, залучивши сили та бюджети всіх рівнів. Проект програми розробляють фахівці Департаменту містобудування та архітектури ХОДА, він буде винесений на голосування обласної ради вже на першій сесії 2018 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *