На Харківщині провал асфальту відкрив вхід у тунелі 17 століття – велика історична знахідка

Коли земля заговорила. У Змійові, що на Харківщині, просто посеред міста провалився асфальт. Але комунальна біда виявилася справжнім скарбом для істориків, адже провал привів до тунелю 17 століття, як стало відомо Вісті Ньюс. Поки дослідники буквально ледь поглянули на знахідку, бо в зимовий період розкопки небезпечні. Але щойно дозволить погода – пірнуть під землю і сподіваються, що вона подарує неабиякі відкриття.

Анна Черненко, журналіст:
Збоку може здатися, що це звичайне комунальне розриття, але насправді під цією дорогою старезний тунель, якому мінімум 300 років. Дослідники припускають, що він двоповерховий. І, за найсміливішими припущеннями, він датований 11-12 століттями.

Провал стався на одній із центральних вулиць Змійова – Адміністративній.

Михайло Саяний, директор Зміївського краєзнавчого музею:
Довго чекали, що ось десь, нарешті десь на території нашого міста відкриється щось цікаве, що можна дослідити.

Історики ще не докопали до підлоги, але вже називають параметри ходу: заввишки 2 метри, ширина – півтора. Вимощений глиною і теплий.

Ще за радянських часів провали в місті були нерідкістю. Тоді їх одразу ж засипали, бо боялися партизанщини. Вивчати ж забороняли, щоб не давати приводів думати про національну самобутність. Адже Зміїв – одне з найстаріших міст Слобожанщини, і під землею і зараз береже історію.

Михайло Саяний, директор Зміївського краєзнавчого музею:

У 48 році, коли довершували руйнацію Троїцького собору, то стіна завалилася і продавила якусь підземну кімнату, і там були дві скрині, в одній були церковні книги у золотих і срібних окладах.

Тож 17 століття і руки монахів – саме це головна версія, хто і коли проклав знайдений тунель. Але можливо він збудований і як хід при фортеці 11 століття.

Попередній аналіз показав, що під ним може бути ще один: і це або церковний сховок, або ж ще більш давній підземний хід.

Олег Бідулін, начальник управління культури Зміївської райдержадміністрації:

Мы хотим сделать это брендом Змиева. Не зря же один из легенд, что наши пращуры уходили под землю, и как змеи жалили врагов. И отсюда и город Змиев.

Про Зміїв говорять, що він стоїть ще на одному місті – підземному. Відкрите провалля може дати вхід до багатокілометрових тунелів, які виходять до річок Мжа і Сіверський Донець, охоплюючи кілька навколишніх сіл.
Зараз офіційний рік заснування Змійова 1640-вий, але якщо історики доведуть старший вік тунелів, не виключають, може постарішати і місто.

Залишити відповідь