На Харківщині нічний спокій бережуть шерифи

Вони без ковбойського капелюха та зірки, але зі званням “шерифа”. На Харківщині в селі Одринка нічний спокій береже патруль громадських охоронців, як стало відомо Вісті Ньюс. Шерифи – міра вимушена, адже в селі почастішали крадіжки, а поліції треба півгодини на доїзд до цього невеликого села. Подібні проекти, коли до охорони порядку місцеву громаду залучають у такому форматі, – рідкість для України. Поки вони діють тільки в Херсоні та на Харківщині. Тож, які вони харківські шерифи, дізналися наші журналісти.

Сергію 38 років, він живе в Одринці, і через вечір чоловік обходить своє село. Він – місцевий шериф.

Сергій один із двох сільських охоронців, на яких зараз нічний спокій сусідів.

Сергій Собенко, шериф у с. Одринка:

Обходы делаю. Как бы сказать, смотрю за обстановкой. Школу, капличку охраняем сельскую, плюс магазин, здание, и, естественно Старостынский наш округ.

Запровадили шерифську службу в Одринці не від спокійного життя. Після того, як місцеву школу перевели до сусіднього села, будівлю пограбували мисливці за металом. Місцевий староста говорить, що з охороною комунального майна в маленьких населених пунктах справжня біда.

Дмитро Машура, староста Одринського старостинського округу Нововодолазької селищної ОТГ:

С мая месяца у нас, как совершена была кража в школе коммунального майна. И просто не было другого выхода как взять. Мы сначала хотели привлечь службу охраны, но далеко от населенного пункта ближайшего, от Новой Водолаги, поэтому полиция, служба охраны приезжает очень долго. Пока она приедет, тут уже все это…

До всього Одринка розташована у “ямі” – мобільного зв’язку тут треба ще пошукати.

Шерифами стали двоє місцевих чоловіків, один раніше працював охоронцем, інший пройшов службу в АТО. При собі у чоловіків ліхтарики і газові балончики. Зброї не мають, але обидва говорять, підготовки, щоб затримати можливого злодія, вистачить.

Сергій Собенко, шериф у с. Одринка:

Спокойствие, хладнокровие. Решается все, как говорится, словом. Если слово не доходит, тогда делом уже. После Донбасса мне уже ничего не страшно.

Проект громадської охорони в селі стартував з травня. Зміна триває з 7-ї вечора до 7-ї ранку.

І шерифам вже довелося зустріти злодіїв та боронити село.

Федір Телицький,шериф у с. Одринка:

Був один случай, газелька, чужі люди були, на дачу проникали. З пронікновенієм на дачу. Вони повтікали, короче, машиною. Але не здійснили того, що хотіли. Повиносить повиносили, але не погрузили.

В Одринці мешкає 4 сотні людей. Раніше найняти охорону було складно, але після створення об’єднаної тергромади у селі самі розпоряджаються бюджетом, тож змогли виділити кошти на зарплату шерифам. Поки вона мінімальна. Але в населеному пункті вже є охочі вступити в ряди “патруля”.

Сергій Собенко, шериф у с. Одринка:

Гораздо лучше стало – меньше краж, больше спокойствия.

І хоча самі чоловіки себе шерифами не називають, просять звати їх звично “охоронцями”, шерифський нагляд вже взяв своє – в Одринці зараз жодної крадіжки за все літо.

Наталя, мешканка села Одринка:

Просто, що вони є, і знають, що тепер в нас є такі хлопці, і спокійніше всім стало.

Ініціативу зі створення громадської охорони в Україні підтримують у межах всеукраїнського проекту “Шерифи для нових громад”. Подібні діють вже на Полтавщині та в Херсонській області. Харківщина має таких шерифів лиш в Одринці, і місцевий староста волів би відкрити і третю вакансію, тоді охопити патрулем село буде легше.

Залишити відповідь