Капкани Кремля у Харкові: Будь-хто може опинитися в застінках Росії

Будь-хто може опинитися в застінках Кремля. Харкову про політв’язнів нагадали залізною інсталяцією – на майдан Конституції розмістили 120 капканів. Саме стільки українців зараз у в’язницях в анексованому Криму та в Росії. Акція об’єднала вже 3-тє місто України, адже в кожному є родини, що чекають на полонених. Ще нещодавно капканів було 121 – один бранець – Олександр Стешенко – повернувся після року у в’язниці за надуманим обвинуваченням.

Петро живе між капканами – його брат у Криму засуджений до 14 років в’язниці. Володимира Дудку россуд безпідставно назвав диверсантом. Брати не бачилися 3 роки.

Петро Дудка, брат політв’язня:

В конце июля было ровно 1000 дней как он находится в застенках ФСБ. Здоровье у него сильно пошатнулось.

Зараз у полоні Росії 120 українців. Стільки ж капканів як символ ув’язнених поставили на майдані Конституції в Харкові. Це третє місто України, де організатори акції говорять – кожен може потрапити в капкан РФ, перебуваючи в Криму чи ОРДЛО.

Альона Максименко, активістка компанії #SaveOlegSentsov:

Тут є взуття, є краватки, є футболки – це ті речі, які ми, звичайно ж, взяли не з-за гратів. Це ті речі, які вдалось родичам привезти в Київ. Мова йде про 120 реальних людей, речі яких вони безпосередньо можуть побачити в цих капканах.

Більшість із ув’язнених – це кримські татари, багато активістів, але є і люди громадсько неактивні, їх спецслужби схопили просто так, і під тортурами вибили зізнання в злочинах. Харків’янин Олександр Стешенко тільки місяць тому звільнився з кримської тюрми. Капкан Олександра був 121-шим.

Олександр Стешенко, колишній політв’язень:

Били меня шокером, душили меня пакетами. И на 4-й день пришел сотрудник ФСБ и говорит, сняли мне мешок с головы, и говорит, у тебя есть последний шанс. Если ты сейчас не скажешь этого на камеру, мне тяжело это говорить, мы тебе всунем палку в заднее место.

У нього катуваннями та обіцянками наруги вибили покази проти проукраїнських кримчан, яких він навіть не знав. Сотні людей так само пройшли надумані обвинувачення і реальні терміни. Ігор Мовенко та Роман Терновський розглядають капкани, в яких ще недавно були самі. Перший активіст із Севастополя – засудили за пост у мережі.

Ігор Мовенко, колишній політв’язень:

Меня задерживали как настоящего террориста, я просто шел на работу. Жуткое дело. Пытались подкинуть патроны, как у Балуха и других ребят.

Терновського визнали терористом за участь у Правому секторі. Харків’янина відпустили 21 серпня, він проходить лікування.

Роман Терновський, колишній політв’язень:

Ты находишься еще в заключении и тут переходишь границу. И первый вдох – это неописуемо.

Поруч із капканами кожен бажаючий міг написати листівку до ув’язнених – їх передати родичами та адвокатами.

Усі, хто відчув російське беззаконня на собі, болісно пережили 30 серпня та обмін, що не відбувся. У чесну гру Росії не вірить жоден.

Ільмі Умеров, колишній політв’язень, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу:

Сейчас освободить 30 человек, Путину завтра ничего не стоит арестовать еще 60.

Наступним містом, де з’являться капкани та говоритимуть про політв’язнів, стане Маріуполь. Якщо дострокових обмінів не відбудеться, то 119 капканів стане тільки за пів року – закінчиться ув’язнення кримчанина Олексія Стогнія.

Залишити відповідь