Харківський історичний музей у небезпеці, його руйнує скляна прибудова

Реконструкція, яка і сама потребує реконструкції. У Харкові руйнується будівля Історичного музею, пам’ятки архітектури національного значення та скарбниці сотень тисяч експонатів, як стало відомо Вісті Ньюс. Причина в прибудові до музею. Новий комплекс покинули незакінченим через відсутність фінансування. Майбутня скляна галерея мала презентувати виставки сучасного мистецтва, натомість стала теплицею для плісняви. Відсутність клімат-контролю почав руйнувати будівлю старого музею, а в майбутньому може загрожуватиме і його фондам.

Реконструкцію на площі Конституції почали ще у 2011. Будівлю Історичного музею тоді перефарбували в жовтий, а вхід вирішили перенести обличчям до центральної вулиці. Для цього і спроектували куб майбутньої галереї.

Анна Черненко, журналіст:

Прибудовувати скляний комплекс до Харківського історичного музею почали ще у 2012 році, а вже в 14-му роботи повністю зупинили. Через їхню незавершеність скляний купол перетворився на своєрідну теплицю, яка зараз нищить будівлю.

Під скляним куполом вже у 2013 році мали проходити виставки сучасного мистецтва. Натомість за 5 років тут розростається пліснява.

 Віталій Співак, заступник директора Харківського історичного музею:
Вот эта вся вода постепенно начала поступать по стеклам внутрь площадки, внутрь пристройки. Вот четко видно, где она протекает. Вот уже видны элементы разрушения кладки и штукатурки.

Усе через те, що вентиляцію не змонтували. Фрагменти системи простоюють на горищі. Без неї влітку повітря в скляному кубі кипить. Єдине, що працює з багатомільйонної системи – автоматичні кватирки.

Знавцям історії доводиться вручну провітрювати прибудову.

 Віталій Співак, заступник директора Харківського історичного музею:

Повышенная температура, выше даже 40-45 градусов и выше, если лето очень жаркое выше 45 градусов. Пришлось нам сделать вот такое приспособление.

Відсутність клімат-контролю вбиває будівлю музею, якому за 2 роки виповниться 100. І пліснява – не єдина проблема. Над фондами, що бережуть 335 тисяч експонатів, почав протікати недоремонтований дах.

Віталій Співак, заступник директора Харківського історичного музею:

Начали прогнивать элементы маулратов и стропильной системы, видны места протечки. Ну, и видны конструкции, куда мы собираем эту всю воду. И потом выносим в ручном режиме, выливаем на улицу.

Роботи з реконструкції виконали на близько 40%. Фінансували проект із державного та обласного бюджетів. Але фінансування зупинили, навіть не заплативши підряднику. Борг перед ним 14 млн грн. І через зупинку робіт без консервації частину вже зробленого треба буде переробляти.

Дмитро Булах, голова Харківського антикорупційного центру:

Сухий залишок – потрачено на даний час більше 3 млн доларів, і збудований об’єкт, який руйнує інший об’єкт – пам’ятник архітектури. Хто буде відповідати за це? Це гроші наші з вами, українців, платників податків. Чому зараз ми повинні всі знову виділяти кошти в другий раз?

Обласні чиновники наголошують, на наступну сесію винесуть проект на виділення грошей, щоб на зиму залатати дах музею. Зараз же закінчується експертиза, за якою стане зрозуміло, наскільки за роки простою здорожчав скляний куб.

 Сергій Жуков, директор Департаменту капітального будівництва ХОДА:

88 мільйонів – це на 2017 рік, із якої вже були виконані роботи на 36 млн.  Однозначно буде здорожчання, але суми не можу назвати, це буде залежати від експертів.

Тим часом будівля, над якою нависла загроза руйнування береже одну з найстаріших пам’яток української держави – гетьманський прапор Івана Мазепи 1686 року.

Оксана Желтобородова, автор виставки:

Цей прапор 42 роки був державним символом України. Зараз у світі залишилося лише три таких прапори, і один знаходиться в нашій колекції.

За умов стабільного фінансування роботи в музеї можуть закінчити протягом року. Джерелом фінансування може стати державний фонд регіонального розвитку. Але надана звідти сума покриє лише частину необхідних робіт.

Вісті Ньюс. Новини. Харків&Україна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

bigmir)net TOP 100