Харківські мурахожуки – єдина надія в порятунку хвойних лісів України

Він сантиметр завдовжки, але на нього єдиного покладені надії в порятунку хвойних лісів усієї України, як стало відомо Вісті Ньюс. У харківській лабораторії вирощують мурахожуків або ж танасімусів для війни з короїдами. Останні – справжнє природне лихо, що викошує сотні тисяч гектарів сосен. Мурахожуків експерти називають природною “біозброєю”, адже жодні хімічні речовини не вплинуть на нищівника, який живе під корою. А вирубка неефективна. Як виглядає армія рятівників лісу дізналися наші журналісти.

Анна Черненко, журналіст:
Ось ця маленька істота буде боротися з глобальною екологічною проблемою – знищенням хвойних лісів. Зараз в України масово гинуть дерева через короїда. І саме тому в лабораторіях спеціально розводять ось таких рятувальників, щоб потім випустити їхні армії на волю.

У Сумську та Чернігівську області вже передали 5 тисяч мурахожуків, що полюють на короїдів. Народжується майбутній десант під наглядом фахівців.

Она уже прекратила свое питание, сейчас она начнет окукливаться и через какое-то время будет жук. Вот я вам показую следующую стадию их развития. Вытащить его не могу. Это уже почти жук.

Через спеку короїди розповсюджуються швидше, ніж природа встигає відреагувати та збільшити популяцію їхніх нищівників. Замість 2-х життєвих циклів короїд вже проживає три, і відповідно їсть набагато більше. Дерево гине всього за 5 днів.

Анастасія Омеліч, інженер-лісопатолог:

300 короедов-стенографов могут полностью уничтожить одно дерево. Разлетаются они на расстояние до 3 км.

“Рудий ліс” – так назвали хвойні насадження знищені в Чорнобилі радіацією. Руді плями зараз можна зустріти в усіх українських лісах. І це вже робота короїда. Без втручання в природні справи українські ліси просто “з’їдять”. Експерти вже говорять про 400 тисяч гектарів, втрачені через двоміліметрового жука.

Анастасія Омеліч, інженер-лісопатолог:

На своих экзоскелетах короеды переносят споры офиостомовых грибов, которые вызывают синеву древесины. Вот, вы сами видите, так она нормальная, а так уже синева. То есть для деловой древесины она уже не подходит. Она придатна только для дров.

Раніше з короїдами боролися тільки вирубкою хворого дерева. Одне таке несе загрозу десяткам сусідніх. Але це неефективно – пожовклі сосни жук давно лишив. Тому у Туреччині вирубують зону довкруги заражених дерев. Але на повалення дерев в Україні нині діє мораторій через розгул нелегальних лісорубів. Тому мурахи – єдиний спосіб боротьби.

Алла Рідкокаша, провідний інженер держпідприємства “Харківлісозахист”:

Благодаря Турецкой Республике была создана лаборатория по биологической защите сосновых насаждений от стволовых вредителей. Проблема уже настолько стала опасной для насаждений, и мы решили, что попробуем первый опыт личинками. Частично в Ахтырском лесхозе было выпущено до 2-х сотен именно имаго.

Українські лісозахисники приступили до експерименту з розведенням жука-хижака в травні. Остаточні результати ефективності отримають за рік. Але вже зараз зрозуміло: “короїдний вовк” – це друга назва мурахожука – може спинити епідемію.

Залишити відповідь