Харків: Виставка старовинних українських сорочок

Від домотканого полотна до радянської довоєнної бязі. У Харкові проходить виставка старовинних українських сорочок. 40 янголят у вишиванках розповідають про побут та звичаї українців за 200 років. В одній виставковій залі зібралося пів-України. Кожна область має свій орнамент та техніку, а кожен елемент та колір – символіку. Та не все вишите є вишиванкою – говорить колекціонерка Ірина Шегда. Аутентичні українські сорочки бачили  журналісти Вісті Ньюс.

Не все вишите є вишиванкою – говорить харків’янка Ірина Шегда. З цією думкою у 2014 жінка навіть зверталася до Верховної Ради – просила закріпити за словом справжній зміст.

Подивилася вчора сюжет про “дизайнерські вишиванки”, а сьогодні на наших парламентарів у рубахах… Та стало мені дуже прикро. Ну, не можна все вишите, або на чому є український орнамент вважати “українською вишиванкою”.

І саме так почалося захоплення майстрині аутентичними українськими сорочками. За освітою вона дизайнер одягу, тож вивчення крою й орнаментів викликало в Ірини профцікавість.

Ірина Шегда член спілки митців України, колекціонерка:

Современные сорочки делаются на настоящем полотне, в основном, это раз. Его сразу видно. Понимаете, вот. А как писал в своем труде Олекса Воропай “Звичаї нашого народу”, что основным эталоном украинской сорочки есть “її білий колір” і друге – це вишивка.

Перша сорочка у колекції харківської майстрині з’явилася випадково.

Ірина Шегда член спілки митців України, колекціонерка:

Мне нужна была просто в гардеробе сорочка. Хотелось значит либо вышить самой, либо приобрести аутентичную сорочку.

Коли ж нарешті знайшла бажаний елемент одягу, виявилося, що розмір не співпадає. Потім сорочка за сорочкою – і з’явилась колекція. Сьогодні у шафі харків’янки 60 вишиванок, 40 з яких приміряли на янголів-охоронців у Харківському обласному центрі культури і мистецтв. У кожного експонату тут своя і велика історія. Адже наймолодшому з них майже 100 років.

Ірина Шегда член спілки митців України, колекціонерка:

Это уже ближе к нашему, это фабричное полотно, хлопчато-бумажное, ближе к нашей бязи, потому что старое, дореволюционное фабричное полотно, оно называлось коленкор.

Найстарші експонати у колекції – сорочки з білими орнаментами та мережками. Створювалися тоді, коли про барвники ще не знали. Але не тільки занурення в історію дають вишиванки, на янгольських сорочках можна вивчати і колорит краю. У кожному куточку України сорочки мали свій неповторний орнамент та техніку.

Ірина Шегда член спілки митців України, колекціонерка:

В каждой деревне сохранялись свои виды, свои орнаменты. Даже техника вышивки бывает в двух деревнях одинаковые, но называется по-разному.

Оксана Крикунова, співробітниця Харківського обласного організаційно-методичного центру культури і мистецтва:

Дійсно, можна з тим, як змінювалися тканини, як змінювалися кольори і орнаменти, техніки крою можна прослідкувати дійсно побут.

Особливості полтавської вишиванки жінка пояснює на прикладі свого вбрання.

Ірина Шегда, член спілки митців України, колекціонерка:

Характерный полтавский крой, вот вышивка цветная, цветочками. Там в основном даже гладь. Либо белым по-белому, естественный, либо такая конкретно в Миргороде была – миргородская гладь. Очень цветная, багато вышитые рукава, цветочные мотивы и именно стилизованные мотивы.

Звичні нам квіти – це вже набуте. А всім відомий хрестик ніколи не був сам по собі.

Ірина Шегда, член спілки митців України, колекціонерка:

Чаще всего как более самостоятельный, он применялся в технике обманка. То есть, вы видите, здесь как бы негатив такой получается. Наоборот, не рисунок вышит, а фон вышит таким вот, имитирует мережку.

В українських вишивках збереглося й багато геометричних орнаментів. У давнину вони були оберегом від злих сил.

 Ірина Шегда, член спілки митців України, колекціонерка:

Вот треугольничек маленький с защитой.

Вишиванки зараз знову на піку популярності. Відвідувачів на виставці Ірини багато. Колекціонерка-початківець Алла переконана, кожна сорочка має свою ауру.

Алла Казначеєвська, відвідувачка:

Домотканка, у меня, по-моему, льняная. Ее надеваешь, как будто тебя кто-нибудь окутал. Взял в защиту и ты, как младенец в колыбели.

На виставці “Старовинних вишиванок” можна бути не тільки глядачем. Ірина Шегда навчить мистецтву орнаменту часів бабусь і прабабусь із будь-якого краю України. Відкрита експозиція до 26 листопада.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.