Харків: Творчий і трагічний Будинок «Слово» стане 3D музеєм

Зазирнути у вікна Хвильового, Сосюри чи Остапа Вишні? Незабаром це стане можливим. Творчий і трагічний харківський Будинок «Слово» — шестиповерхівка, в якій мешкали дві сотні українських митців, — стане 3D музеєм, як з’ясували Вісті Ньюс. Програміст Анастасія Ковальова мешкає у цьому домі і вирішила відкрити його світу. У Будинку «Слово» народилися найкращі твори часів «розстріляного відродження», і звідси ж вивели у ссилку та на розстріли мешканців 40 квартир. Згори дім на вулиці Культури виглядає як велетенська літера «С», а який він буде у 3D — дивіться далі.

Хвильовий, Вишня, Тичина, Сосюра, Йогансен, Семенко, Багряний і ще майже дві сотні прізвищ письменників і художників. Усі вони колись жили в цьому будинку. Його збудував кооператив літераторів, і в 64 квартири заселилися митці. Але Будинок «Слово» скоро стали пошепки називати «Крематорієм». Тут народжувалася українська література і тут помирали її творці.

Анастасія Ковальова, розробниця 3D моделі Будинку «Слово»:

Что касается грустной статистики — то из 66 квартир — 40 затронули репрессии. И 33 человека были расстреляны. Это вот то, что касается 30-х годов, тех страшных 30-х годов…

Анастасія Ковальова рік тому захотіла вивести Будинок «Слово» зі згадок в архівах і споминах літературознавців. Його сучасна мешканка вирішила розказати про всіх, хто жив тут раніше. Поки перебуває в декреті стала екскурсоводом-аматором, розробила сайт і незабаром презентує 3D модель шестиповерхівки на вулиці Культури.

Анастасія Ковальова, програміст:

Это у нас 5-ый подъезд и на самом последнем этаже можно увидеть окна Курбаса, Леся Курбаса — 64 квартира. Это все можно будет увидеть на 3D модели. Как раз ракурс со стороны двора и со стороны фасада. И можно будет нажать на окна квартиры — зажгутся окна, которые относятся к этой квартире и все жители, которые в ней жили.

До цих вікон вчитель літератури Ірина Таровита приводить на уроки 10-ті та 11-ті класи. До того, як стала викладати в Харкові, тільки мріяла проводити такі уроки. Тож Будинок «Слово» в 3D буде подарунком для української школи.

Ірина Таровита, вчителька української літератури:

Ми бачили вікна, з яких колись визирали українські письменники. Ми знаємо, що тут ось вікна 9-тої квартири, де застрелився Хвильовий. Це біль і це радощі, це зворушливі моменти з життя видатних осіб початку 20-ого століття. Ідея створення такого сайту, такого музею є надзвичайно важливою, тому що відчути, побачити, пройти хоча б віртуально — це більше, ніж учитель просто стоятиме більше дошки.

А ще ті, хто нині живе в колишніх квартирах українських класиків, сподіваються, що 3D модель врятує реальний будинок від занепаду.

Олена Кравасовська, мешканка колишньої квартири Павла Тичини:

Двери не закрываются, окна выбиты, стены обшарпаны. Просто обидно, что этот дом рушится.

Розбитих шибок у 3D будинку не буде, проте за кожним таким вікном Анастасія розмістила не тільки фото та біографії. Ті, хто відвідає Будинок  «Слово» онлайн дізнаються, як жартували один над одним письменники, де жив двірник, що шпигував за митцями, як замість творів сусіди змушені були підписувати свідчення проти друзів, і де розгорнулися найкривавіші події розстріляного відродження.

Новини. Харків&Україна visti.news

bigmir)net TOP 100