Харків: Пройшла презентація фільму “Будинок Слово”

Стрічка присвячена одній із найбільш драматичних сторінок історії української інтелігенції – “розстріляному відродженню”, як дізналися Вісті Ньюс. Тарас Томенко оживив долі письменників, що жили в харківському домі-кооперативі, спеціально зведеному для них. Там вони писали й звідти їх і забирали на розстріли та допити. Тепер легендарний “Будинок “Слово” можна побачити в кінотеатрах.

В Нагірному районі Харкова стоїть огрядний п’ятиповерховий будинок, коли поглянути на нього згори, він нагадує велику літеру С.

Саме цей будинок став героєм фільму Тараса Томенка. Точніше, його видатні мешканці – Хвильовий, Остап Вишня, Багряний, Куліш, Підмогильний та ще більше сотні імен. Усі вони творили у багатоповерхівці на вулиці Культури. Сюди їх заселили в кооперативний письменницький дім – так владі легше було слідкувати за українською інтелігенцією.

Тарас Томенко, режисер фільму “Будинок Слово”:
Мені б дуже хотілося, щоб цей фільм проник у ваші серця, проник у ваші душі, тому що цей фільм говорить голосами тих поетів, письменників, драматургів і акторів, котрих зараз поміж нами зараз немає. Їхні твори залишилися. На жаль, вони могли зробити набагато більше, але цю струну їхню обірвали на півслові.

Фільм презентували в Харкові, тут вирувало мистецьке життя і тут відбулися події, які літературознавці назвали “розстріляним відродженням”. Мешканців Будинку Слово один за одним вивезли й стратили. Їхнім останні кроки були зроблені в урочищі Сандармох – це район Республіки Карелія. Місце масових страт людей віднайшли громадські активісти лише в липні 1997 року. На площі 10 гектарів у 1930-х роках органи НКВС розстріляли понад 9 500 осіб 58 національностей. На цій території знайшли 236 розстріляних ям.

Тарас Томенко, режисер фільму “Будинок Слово”:
80 років тому в лісі Сандармоху лунали постріли і 1 111 чоловік були знищені, розстріляні.

Документальна стрічка розказує про щасливе заселення письменників, про твори, які народилися в харківських квартирах, про доноси написані з примусу і про мовчазні нічні виїзди, коли людей забирали назавжди. “Будинок Слово” з 9 листопада можна побачити в кінотеатрах України.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.