Довга дорога додому у 75 років – до Харківського художнього музею повернулася картина

До Харківського художнього музею через 75 років повернулася втрачена картина, як стало відомо Вісті Ньюс. Полотно відомого українського художника Сергія Васильківського разом із тисячами експонатів викрали під час Другої світової війни. Повернути пейзаж допоміг випадок і небайдужість – експонат помітили на аукціоні та почали боротися за його повернення до України.

Картину Сергія Васильківського викрали з Харкова у 43-му році. Коли місто було окуповане, безліч культурних цінностей вивезли до Німеччини. Історики розповідають, що не зважаючи на те, що тодішня Українська державна картинна галерея вважалася одним із найцінніших музеїв Радянського союзу, влада не включила її до списку евакуації, кинувши напризволяще. Наразі один зі скарбів Харківського художнього музею знову в Харкові й вже на стіні у виставковій залі.
Невеличке полотно, яке називається “Родинний будинок”, унікальне з багатьох причин. На ньому зображений фрагмент життя України у дореволюційні часи. А ще це саме той дім, де жила сім’я художника. І ця картина стала першою, яку вдалося повернути з полону та забуття.

Вікторія Кацай, головний зберігач фондів Харківського художнього музею:

Наш музей втратив 70 тисяч експонатів, і серед них ми нарахували по актах збитків, які ви тут кілька сторінок можете побачити, ми нарахували тільки 755 живописних творів Васильківського, а ще це були сотні графічних його творів, яких навіть не рахували в актах збитку.

Цікаво, що імені людини, яка допомогла відновити історичну справедливість не знають і досі. Перша звістка про неї прийшла з Німеччини два роки тому. Анонім виграв на аукціоні картину, та коли побачив печатки на обороті, зрозумів, що полотно крадене, тож звернувся до поліції.

Валентина Мизгіна, директор музею, заслужений працівник культури України:

Кто этот человек, не знаем, но пригрозил, что в скором времени может приехать в Харьков. Он бывший наш соотечественник, он интересуется живописью, как он пишет, украинской и русской, особенно творчеством Васильковского. И он сразу узнал. И, кстати, прислал нам письмо с картинками. Узнал, что это Васильковский и даже предположил, что это его дом.

Нині пейзаж зайняв у музеї почесне місце. Йому одному присвячена ціла виставка під назвою «Твір С.І. Васильківського знов у Харкові: історія втрати і повернення». У ній одна картина і десятки матеріалів, які розповідають про боротьбу музейників за повернення полотен. В експозиції копії архівних матеріалів штабу Розенберга, фото та листівки кількох втрачених під час війни творів, довоєнна інвентарна книга, в якій зафіксовано повернуту картину, деякі сторінки листування з німецькою стороною з приводу її повернення. Як говорять організатори виставки, відвідувачам музею відкриється одна, зазвичай не публічна сторона діяльності музею.

Залишити відповідь