107 років – найстарша українка відсвяткувала день народження

Найстаршій українці виповнилося 107 років. Хто вона, що розповідає про найбільш видатні дати історії, які застала особисто?

24 березня схимонахиня Іоанна відсвяткувала 107 років, як з’ясували Вісті Ньюс. У миру ж іменинницю знають як Марію Дмитрівну Мороз. Жінка родом із Житомирської області, останні роки вона живе у монастирі, є насельницею Жіночого монастиря Афонської ікони Божої Матері в урочищі Кип’яче, що на Буковині. Цей монастир в Україні та за кордоном ще називають “жіночим Афоном”.

ФОТО news.dks.com.ua

До матушки Іоанни приїхали її рідні з сіл Малий Кучурів та Васловівці та священнослужителі.
Найстаріша жінка країни пам’ятає, як почалася Перша світова війна. Тоді дівчинці було 3 роки.
«Я була ще маленькою, йшла гратися до інших дітей. А по дорозі йшли дві жінки, а також почали лунати дзвони. І одна з жінок говорить: “Що трапилося?”, а інша їй відповіла: “Це війна почалася”. Я це дуже добре запам’ятала. Я прийшла до хати, відкрила двері і побачила, що там нікого не було. А потім я вже навіть не пам’ятаю, що було далі. Це мені минав третій рік і мало бути вже десь в той час чотири роки. Так починалася Перша світова війна”.

Про себе матушка каже так: пережила 4 держави. Монахиня відчула лють СРСР на собі – її та її родину репресували ще в 40-вих роках, коли радянська влада прийшла на Буковину. І не зважаючи ні на що жінка зберегла віру. Після 20 років у засланні вона повернулася в Україну, зупинившись в Чернівцях.

“Чоловік мій опинився у в’язниці через політику, через свої переконання, бо боровся за Україну і хотів, щоб наша держава процвітала та розвивалася. У той час, як його забрали до в’язниці, то мене з дітьми відіслали на Урал. Там ми дуже промучилися. Доводилося навіть в лісі жити, і коли температура там доходила до – 40° С, то, звісно ж, дуже морозно та холодно було. Було там багато дітей, і дорослих, і людей похилого віку. Старі помирали. Ми були свідками всього цього, я це пам’ятаю дуже добре, все як зараз постає перед очима”.

І, як і у всіх довгожителів, у матушки Іоанни спитали, у чому ж її особистий секрет довголіття:

“Я навіть не знаю, в чому ж секрет мого довголіття, це мене Господь так благословив на довге життя. Я весь час, все життя молилася, від щирого серця говорила молитви. Саме тому, я вважаю, мені й вдалося дожити до 107 років, а нині далі продовжую молитися, жити, бачити світ і молюся Богу за всіх людей”

Марія Мороз у 99 років стала інокинею. У монастирі в Кип’ячому вона прийняла постриг у монахині, а згодом – у схимонахині. У свій 107-мий день народження іменинниця звернулася до українців:

Залишити відповідь